1:72 Panther Ausf.G

Kit: 1:72 REVELL

Built in 2023

The story: the kit represents the Panther with nearly all left side “schurtzen” lost. The crew managed to get the two spare ones either from a store or from an abandoned vehicle. These two shurtzen were apparently not used for a long time, that is why they are heavily covered with rust and they do not have sprayed green/brown pattern.

Custom improvements:
– grilles over the engine made from generic PE mesh;
– new handles made from copper wire,
– new schurtzen made form 0,3 mm plastic sheet,
– consoles for schurtzen made from Evergreen profile;
– tow cables twisted from 5 threads of thin wire.
– new more detailed MG34 (sent me kindly by fellow modeller)

Painting:
I tried to test, if it is possible to spray this kind of camo by hand with AMMO acrylic paints. Yes it is possible but it is by no means a straightforward process. Though I used an original thinner and a retarder, the nozzle was in a constant clogging state so I have to clean it every 2-3 second. I think there are many other much better paint for this kind of job on the market.

Zbarvení: Model má představovat Panthera, který v boji přišel o většinu schurtzen na levé straně. Posádka doplnila dvě přední z nějakého skladu, kde zřejmě ležely již delší dobu, a jsou proto patřičně pokryté rzí.

Úpravy:  Tank jsem zamýšlel postavit jako čistou "krabičku" zcela bez úprav, ale nakonec jsem při stavbě přeci jen neodolal a provedl pár menších vylepšení. Doplnil jsem mřížky nad motorem z generické fotoleptané síťoviny, přidal madla na věži z mosazných drátků a vyrobil nové "schurtzen" z plastikové destičky tloušťky 0,3 mm, protože ty původní ve stavebnici byly nemodelově silné. Konzole pro zavěšení "šurcen"  jsou z evergreen profilu. Tažná lana jsou spletena vždy z pěti vláken tenkého drátku.

Barvení: Rozhodl jsem se otestovat, zda lze v tomto měřítku nastříkat "od ruky" složitou kamufláž s měkkým rozhraním pomocí akrylových barev AMMO. Závěr: Ano jde to, ale dře to! I s originálním ředidlem a později i s přidaným retardérem je třeba trysku pistole neustále každých pár vteřin čistit. Proto AMMO barvy za mne již nikdy více :-)

Laky: Použil jsem (opět poprvé) satinový lak AMMO z jejich série laků "Lucky". A opět, "šťasný" jsem z toho rozhodně nebyl. Lak jsem nastříkal ve 2-3 tenkých vrstvách, které jsem však aplikoval téměř okamžitě po sobě, jak jsem zvyklý např. z laků Vallejo (vrstvy byly vždy na dotek suché). K mému překvapení však lak nebyl ani druhý den téměř vůbec odolný vůči patinovacím přípravkům a šel dolů prakticky hned! Vše zachránil skvělý saténový lak od VMS. Teprve později jsem se dočetl, že AMMO laky se musí aplikovat s pauzou 10-15 min mezi jednotlivými vrstvami. No, zkoušet to už podruhé nebudu, na trhu existují mnohem kvalitnější přípravky...

Patina: Klasické technikářské postupy s olejovými barvami, a enamel přípravky. Pozn. AMMO produkty na bázi emailů jsou výborné a jejich OilBrushers jsou ty nejlepší olejové barvy pro modeláře, s jakými jsem dosud pracoval.

Odřeniny: použil jsem molitanovou houbičku a doladil tenkým štětcem velikosti nula-nula-nic... :-)

EDIT: Děkuji ochotnému kolegovi z Modelfora, který mi nezištně poskytl kvalitnější odlitek kulometu MG34 na věži a také hlaveň pro kulomet v korbě , kterými jsem nahradil ty původní nemodelové ze stavebnice.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *