Language of this blog

Hallo to all readers of Warbirds-blog.

As you probably noticed I had changed the main language of the blog from Czech to English some time ago. The reason behind this change is that I would like to make the content of this blog more accessible to the wider audience. Hence the switch to the English language looks to me like a step forward.

Hope that change do not discourage my Czech friends from visiting this blog. I hope that majority of my audience even from my own country is capable to understand the basic English. Nonetheless I still plan to duplicate at least some articles or some passages in Czech language. If not, there are many quick and comfortable ways to translate web pages nowadays, especially with the help of the Google Translator. Rapidly growing availability of AI tools for understanding foreign languages is another option.

Doufám, že změna češtiny na angličtinu neodradí od návštěv české čtenáře. Pevně doufám, že v dnešní době již většina z čtenářů ovládá alespoň základy angličtiny, a proto pro ně nepřestane být tento blog zajímavým místem k získávání informací. Navíc i nadále plánuji některé články či alepoň zajímavé pasáže publikovat paralelně také v češtině. Nakonec, vždy je tu Google překladač a stále větší možnosti nabízí i rozvoj AI nástrojů dostupných na webu.

Best wishes for the upcoming Christmas holidays, and happy new year 2024.

Pavel Š.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *