1:48 A6M2 Zero – WIP – Engine

By luck I found the website of polish scale modeller Tomasz Gronczewski who draw an excellent 3D model of Nakajima Sakae engine ready for building into the Eduard’s A6M2 Zero 1:48 (the quality of the engine is way better then the one offered by EDUARD within their Brassin accessory range). Not to mention that he offers free download of STL file (and many other accessories for this kit as well). Definitely I decided to get the engine. One of it’s best features is excellently modelled electric wiring that stem from the central ring in the pairs of two placed parallel to each other. Considering the scale of the engine, it would be very difficult to scratchbuild properly something like this. Printed 3D model of the engine has a diameter of only 22 mm!

Na internetu jsem narazil na stránky polského modeláře Tomasze Gronczewskiho, který si sám nakreslil motor Nakajima Sakake pro čtvrtkové Zero od Eduardu. Jedná se o excelentní 3D model a navíc ho autor na své stránce nabízí zdarma ke stažení. A nejen motor, ale také řadu dalších doplňků na Zero. Každpodáně motor jsem si pořídil a to především kvůli výborně znázorněným rozvodům zapalování, které jsou na čelním prstenci umístěny vždy po páru za sebou, což by se v tomto měřítku velmi obtížně vyrábělo. Vytištěný 3D model má průměr pouhých 22 mm!

Painting the engine STEP-BY-STEP:

1. MRP Black surfacer (airbrushed)
2. Mr. Hobby SM204 Super Stainless 2 (airbrushed)
3. Black oil paint wash
4. AK 3Gen Acrylic gloss Black for pushrods (with added drop of Gloss agent)
5. AK 3Gen Acrylic Brass for el. cables (tubes)
6. AK 3Gen Acrylic Light Blue for the reduction gear cover (with added drop of Gloss agent)
7. Shading the reduction gear cover with light oil paint (kind of Off-White)
8. Wash of the reduction gear cover with Black-Brown wash
9. AK 3Gen Acrylic Yellow for one piece of the wiring at the bottom part

TIP: As for the AK 3Gen acrylics paints, I found out that a drop or two of AK 3Gen Retarder greatly enhance quality of the paint application. From the same reason I prefer using original AK 3Gen Acrylic Thinner to distilled water.

2 Comments

 1. Miroslav said:

  Tlacis si sam?Ma tam pekne doplnky.Skoda ze nie v 32ke na Tamiyu:-)

  20.11.2023
  Reply
  • Pavel Š. said:

   Netisknu si sám, protože zatím mám pouze tiskárnu na filamenty, ale na takovéto věci je třeba SLA tiskárna na tekutý rezin. No, snad se k ní také časem dopracuji :-)

   20.11.2023
   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *