MSFS: Ju-52 “Tante Ju”

Microsoft pro svůj civilní Flight Simulator aktuálně vydal legendární přepravní a výsadkový letoun Luftwaffe Ju-52 přezdívaný “Tante Ju” (Tetička Ju) nebo případně na spojenecké straně “Iron Annie” (Železná Annie).

3D model je zdá se zpracován skutečně fantasticky, co se týká jak detailů, tak kvality textur. Autoři údajně měli k dispozici bohatou původní výkresovou dokumentaci i přístup k restaurovaným létatelným strojům (kterých je dnes mimochodem dochováno pět). Letový model byl prý detailně konzultován s piloty, kteří s “Tetičkou Ju” mají letové zkušenosti.

Protože je však letoun určen pro civilní simulátor, nejsou v základu obsaženy žádné “military” kamufláže, ale pouze civilní. Ju-52 má totiž kromě své válečné historie také bohatou historii civilní a to jak tu “před” tak tu “po” válečnou. S civilním zaměřením autorů také logicky souvisí absence hřbetního střeliště, které Ju-52 měli na svou obranu v době svého působení u Luftwaffe. Nedivil bych se však, kdyby komunita nadšenců nepřišla velmi brzy alespoň s kamuflážemi, v jakých “Železná Annie” létala pro Luftwaffe :-)

I když jen v civilních barvách, nebo možná právě proto, jsou letové záběry z traileru skutečně “pastvou pro oči”. Navíc autoři dodávají letoun nejen v základní kolové konfiguraci, ale také s lyžemi a s plováky! Je však také potřeba říci, že kokpit je vybaven moderními verzemi “budíků” a avionikou.

EDIT: Kromě zmíněné “moderní” verze kokpitu je možné volitelně vybrat také původní variantu kokpitu, tj. výhradně s dobovými přístroji a popisky v němčině! Takový přístup od vývojářů zaslouží velkou pochvalu!

Co se týká funkcionalit systémů, zdá se, dle recenzí, že vše podstatné je obsaženo a provozuschopné. Letoun je hodnocen jako nadprůměrný v porovnání s jinými defaultními letouny v simulátoru, avšak nedosahuje úrovně “study level”. Zejména letový model je hodnocen pouze jako základní bez záludností a zvláštních charakteristik. Zdá se také, že letoun je oproti reálu lehounce “přemotorován”, zřejmě pro snadnější pilotáž.

Ju-52 je prvním dokončeným projektem z plánované série “Local Legends”, takže uvidíme, s jakými zajímavými stroji nás Asobo & Microsoft překvapí v budoucnu.

Pěkná recenze na www.simflight.com ZDE. Autor přes pochvalná vyjádření ke kvalitě 3D modelu i kvalitě textur má nicméně také několik výhrad:
– příliš sterilní vzhled interiéru a exteriéru bez jakýchkoli známek používání letounu (neplatí však pro historickou verzi kokpitu, kde je opotřebení v rozumné míře pěkně znázorněno)
– zvuk motorů je údajně až příliš hladký a klidný
– příliš velký “lift” při vzletu a přistání
– schází některé funkce jako jsou přistávací světla, funkční originální autopilot v historické verzi kokpitu, námraza, pouze základní “engine management” aj.

A ještě odkaz na videa seznamující se startovací procedurou a základními fázemi letu:

Cena add-onu je velmi přijatelných 15$.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *