Drrrrnnn aneb ButtKicker2 (2. část)

V první části jsme se seznámili s tím, co ButtKicker2 umí, a dnes se podíváme, jak zařízení instalovat a zapojit.

ButtKicker2 se vyrábí v USA a tam mají 110 V zásuvky. Pokud zařízení koupíte třeba přes eBay jako já, budete muset pořídit nejprve takzvaný měnič napětí, který vám umožní zařízení připojit do zásuvky 220 V. Dejte si však pozor na to, aby měl měnič dostatečný vstupní výkon – pro naše potřeby je nutných 300 W. Já jsem zakoupil tento a jsem s ním plně spokojen.

Měnič napětí ze 110 V na 220 V s 300 W vstupním výkonem.

Dále je třeba si rozmyslet, jak budete chtít poslouchat běžné audio, protože ButtKicker vyžaduje separátní zvukovou kartu. Pokud například používáte výhradně USB sluchátka, můžete ButtKicker zapojit do zvukovky na základní desce. Pokud však používáte běžná sluchátka s jack konektorem a /nebo repro, tak budete muset pořídit druhou audio kartu. Není třeba se však bát velké investice, protože postačí i levná USB zvukovka, jako například tato. Důvod pro separátní zvukovku je ten, že SW (viz 3. část článku), který bere výstup ze simulátoru a produkuje signál pro ButtKicker, převádí standardní audio na sekvenci “klik” impulsů, které by v případě pouze jedné společné zvukové karty interferovali s běžným audio signálem, který by se tak stal neposlouchatelným.

Externí zvuková karta do USB portu

Pozn. porovnáním zapojení ButtKickeru do zvukovky na základní desce a do USB zvukovky jsem zjistil, že na mé konfiguraci mi ButtKicker subjektivně funguje lépe (rozuměj s plynulejšími přechody mezi vibracemi) na zřejmě kvalitnější zvukovce na základní desce. Protože jsem po zapojení repra do USB zvukovky nepoznal žádný rozdíl v kvalitě běžného audia, ponechal jsem zapojení ke své plné spokojenosti tak, tj. ButtKicker mám zapojen do zvukovky na základní desce a repro do USB zvukovky. Jiní uživatelé však mají ButtKicker běžně zapojen do levných USB zvukovek a jsou plně spokojení.

V dalším popisu budu vycházet ze svého vlastního zapojení, které je následující:
Buttkicker2 zapojen do zvukové karty na základní desce
Repro zapojeno do externí USB karty (která je v napájeném USB hubu)
USB Bezdrátová sluchátka Arctis7 zapojena do USB na základní desce

Schéma z originálního Quick Guide odpovídá mému zapojení až na sluchátka, která nemám připojena přes jack rozdvojku, ale do USB. Není zde také zakreslena druhá zvukovka (USB) a do ní připojené repro.

Transduktor samotný je poměrně těžké kovové zařízení, které je třeba přichytit pevně k židli či sedačce. Naštěstí je úchyt poměrně chytře vyřešen, takže uchytíte na cokoli, co má průměr kolem 30 mm. Není problém zařízení připevnit na středovou nohu kancelářské židle nebo na běžnou dřevěnou židli. Pokud však máte např. autosedačku, je třeba si připravit “úchyt”. Nechal jsem si u kamaráda vyrobit ocelový váleček délky 80 mm a průměru 30 mm. Na jednom konci má váleček závit M6. Takový váleček pak lze připevnit kamkoliv na konstrukci kokpitu nebo ještě lépe přímo na sedačku – zejména autosedačky jsou v tomto ohledu výborné, protože mají ve spodní části vhodné plechy i s otvory. U mé sedačky ze starého BMW se mi podařilo nalézt výbornou pozici přímo pod sedačkou v přední části a ButtKicker jsem zde upevnil do vodorovné polohy:

Měnič napětí a amplifier, který dodává signál pro transduktor, mám postaven na zemi vedle konstrukce kokpitu, ale tak, abych na oba spínače ze sedačky dosáhl. Vždy je třeba sepnout nejprve měnič napětí, pak amplifier kolébkovým spínačem na zadní straně a nakonec zapnout tlačítko Power na dálkovém ovládání, které mám položené na stole vedle klávesnice. Je-li vše správně zapnuté, svítí kontrolka na dálkovém ovládání zeleně.

Upozornění: než poprvé zapnete amplifier, zkontrolujte, zda máte vloženou nepoškozenou pojistku a také se ujistěte, že máte správně připojen transduktor. Nikdy nezapínejte zařízení bez připojeného transduktoru!

Měnič napětí (vzadu) a amplifier (v popředí).
Dálkový ovladač s tlačítkem Power a dvěma tlačítky + a – pro zvyšování/snižování úrovně vibrací.

Na závěr pro zájemce uvádím odkazy na dokumentaci: Quick Start Guide a Amplifier BKA-130 a pro případ potřeby také el. schéma amplifieru.

TIP: Pokud chcete využívat Buttkicker na maximum, možná zjistíte, že při vysokých vibracích naráží vnitřní pohyblivé jádro na kovový kryt a způsobuje nepříjemný klepavý zvuk. To lze vyřešit vložením tlumícího materiálu do obou polovin krytu. Viz video.
Pozn. při nižších a středních vibracích úprava není potřeba.

Ve třetí a závěrečné části článku se budeme věnovat instalaci a nastavení nezbytného SW.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *