Chyby v traileru k filmu Midway

Připravovaný americký velkofilm Midway, jehož první trailer můžete shlédnout zde, vzbudil u historiků a leteckých nadšenců poměrně značný ohlas a to jak pozitivní, tak také kritický. Dnes proto nabízím ke shlédnutí cca 30 min video z YT kanálu Military Aviation History. Autoři zde poukazují nejen na historické a technické nesrovnalosti, které se v traileru objevují, ale zmiňují také pozitiva.

Začněme stručným výčtem negativ:

  • Při útoku na Pearl Harbour vidíme útok torpédy z nesmyslného úhlu – ve směru rovnoběžném s trupem lodi namísto ve směru kolmém k trupu, který by podstatně zvýšil šanci na zásah.
  • Záběr souboje Dauntlessu se Zerem ukazuje manévr amerického pilota, který pomocí klapek pro vybrání střemhlavého letu vyrobí jakýsi hammerhead, aby zero “vymanévroval”. Jedná se o zcela jistě nesmyslný manévr pro letadlo tohoto typu.
  • Lodě v konvojích jsou nerealisticky blízko u sebe. Důvodem je zřejmě potřeba dostat do záběru více lodí najednou.
  • Dauntlessy jsou vyzbrojeny torpédem i pumami zároveň. Tato letadla nikdy kombinovanou výzbroj nenesla.
  • V jednom záběru má Zero chybnou kamufláž – tmavě zelenou (Deep Green) namísto světlé námořní šedé (Ash Grey).
  • Japonské protilatedlové dělostřelectvo, zejména na letadlových lodí, je přehnaně silné. Ve skutečnosti nebylo schopné vytvořit přehradnou palbu takové hustoty.
  • Míra destrukce je obecně mnohem větší než byla ve skutečnosti. To je však žel typické pro většinu moderních válčených velkofilmů.

V traileru nicméně autoři nachází i překvapivá pozitiva. Například:

  • Při útolu na Akagi můžeme na palubě vidět řadu vzlétajících Zer, kdežto na palubě Kagy vidímě pouze jediné Zero připravené ke startu. To je v souladu s historickými záznamy o bitvě.
  • V traileru vidíme záběry dvoumotorových bombardovacích letounů G3M, které se bitvy o Midway opravdu účastnily. Je příjemným překvapením, že se tento letoun vyskytuje i ve filmu. Snad lze filařům jen vytknout, že letouny nenesou očekávanou standardní výzbroj 250 kg pum, které se používaly při útoku na lodě, ale sadu osmi 60 kg pum.
  • Film má zdá se velmi kvalitně namodelované lodě.

Na závěr si jako perličku dovolím upozornit na chybku na jednom z plakátů, kde můžeme vidět SBD Dauntless se čyřlistou (!) vrtulí, kterou tato letadla nikdy neměla (Dauntlessy měly pouze třílisté vrtule).

Myslím si nicméně, že i přes výše uvedené nedostatky, bude film rozhodně stát za shlédnutí, a osobně se něj moc těším.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *