Plynový kvadrant GVL

Dnes bych rád představil jednu HW specialitu a sice na zakázku vyrobený plynový kvadrant GVL. Když jsem před rokem hledal náhradu za svoji 10 let starou plynovku Saitek X52, chtěl jsem mít set alespoň čtyř pák, které by mi umožnily ovládat jednomotorová letadla s pístovým motorem, kde jsou kromě plynu potřeba navíc minimálně páky pro nastavování směsi, úhlu náběhu vrtule a klapek chladiče. A dále jsem v ideálním případě potřeboval dvě (nebo ještě lépe tři) další osy na trimy výškovky, směrovky (a případně křidélek). Navíc jsem měl představu o rozložení pák tak, aby byly snadno “po hmatu” přístupné a celé zařízení alespoň vzdáleně připomínalo typický “throttle quadrant” druhoválečných warbirdů.

Mezi sériově vyráběnými produkty, dokonce těmi Hi-Tech, jsem nic podobného nenašel. Už jsem se smiřoval s tím, že si pořídím plynovku s dvojicí plynových pák primárně určenou pro jety (například Virpil T-50 nebo Thrustmaster Warthog Throttle), ale pak jsem objevil na fóru IL-2 BOX vlákno, kde jistý uživatel GVL224 nabízí rozmanité plynovky s velmi zajímavě a promyšleně navrženými mechanikami viz ZDE. Zjistil jsem, že za nickem GVL224 je velmi ochotný a hlavně šikovný ukrajinský nadšenec Vitalij Gorjanskij.

Pozn. na 3D modelu obě levé páky ještě nejsou zakresleny s příslušným ohnutím.

Když jsem Vitalije zkontaktoval na jeho email gvl224@ukr.net (komunikace je možná v ruštině nebo v angličtině), dozvěděl jsem se, že vyrobí v podstatě jakýkoliv design podle přání uživatele z prezentovaných komponent. Používá dokonce 3D tisk pro výrobu rukojetí ovládacích pák. Cena byla rozumná, cca 5000 Kč, takže jsem neváhal a navrhl si vlastní design. Po výměně několika upřesňujících emailů mi Vitalij zaslal 3D projekt výsledného produktu zpracovaný v SW eDrawings. SW je k dispozici zdarma a tak jsem si mohl celý výrobek virtuálně prohlédnout. Byl jsem naprosto spokojen, takže následovala platba a za měsíc jsem měl plynový kvadrant doma.

Po cca jednom roce používání můžu s čistým svědomím prohlásit, že se jedná o přesné a kvalitní zařízení. Mechaniky umožnují natavit tuhost pohybu jednotlivých pák podle individuálních požadavků každého uživatele (provádí se při otevřeném horním krytu dvěma šrouby z obou stran každé mechaniky, které stahují proti sobě páku a kruhové třecí výplně). Pohyb pák je přesný a plynulý, pro účely ovládání letounu naprosto dostatečný.

Single mechanika
“Spárka” (double mechanika) je v porovnání se dvěma singl mechanikami úspornější na prostor.

Všechny čtyři páky mají bezkontaktní senzory, oba trimy mají potenciometry. Plynovku jsem volil ergonomicky vychýlenou v úhlu 20° s šikmým koncem s 9 mikrospínači. Tyto spínače jsou přístupné palcem a jedná se o velmi praktické řešení. Dalších šest spínačů je na rukojeti páky ze zadní strany a dále se na plynovce nacházejí další dvě analogové osy. Výborně se hodí pro ovládání gyroskopického zaměřovače, kdy jednou osou nastavuji rozpětí křídel protivníka a druhou osou velikost záměrného obrazce na sklíčku zaměřovače. Nemá to chybu.

Další tři páky pro nastavování směsi, úhlu náběhu vrtule a klapek chladiče jsem také navrhl ohnuté v určitém úhlu tak, aby mezi nimi bylo dostatek místa a nemusel jsem se bát, že při manipulaci s jednou pákou nezáměrně zavadím o páku jinou.

Trimovací kolečka mají tuhost “akorát”, tj. nejsou ani moc volná ani příliš tuhá. Snad bych pouze uvítal, aby byla o něco větší (zejména to vertikálně umístěné, které používám pro trim výškovky). Vitalij už ale dnes nabízí i takové alternativy.

Jedinou věcí, se kterou nejsem zcela spokojen jsou tlačítka a přepínače na hlavním panelu. Jsou na můj vkus příliš tuhá. Místo klasických spínačů bych dnes raději volil také mikrospínače, jako jsou na rukojeti plynovky. Přepínače ON-OFF-ON jsou také nic moc. Jejich páčky jsou malé a obtížně se přepínají. Pokud bych však chtěl, je možné je snadno vyměnit za jiné. Opět Vitalij dnes už nabízí i další varianty tlačítek.

Pozn. Protože používám hlasové ovládání (více v článcích ZDE a ZDE), tlačítka a přepínače na hlavním panelu vlastně téměř nevyužiji. Dnes je používám převážně k nastavování zbraňových systémů, takže s nimi manipuluji jen velmi zřídka.

Shrnuto, mohu říci, že se jedná o velmi povedený ovladač, který mohu v této nebo podobné konfiguraci vřele doporučit všem, kterým jako mně učarovala výkonná stíhací bojová letadla s pístovými motory.

Toto video a další fotografie výrobku můžete nalézt v tomto příspěvku.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *