Sada ovládacích pák – vlastní výroba

Box se šesti analogovými pákami jsem navrhoval primárně pro ovládání parních lokomotiv v Train Simulátoru, který jezdíme spolu s mým čtyřletým synkem. Jedná se nicméně o univerzální USB zařízení se standardním windows ovladačem, a proto je možné ho použít s jakoukoliv aplikací, která takový typ ovladače podporuje, tedy i s leteckými simulátory.

Sice již vlastním výborný “throttle quadrant” vyrobený na zakázku (více viz v některém dalším příspěvku), který má 4 páky a 2 analogové trimy, ale jsou letouny, kde lze další analogové páky navíc dobře využít (například ovládání turbokompresoru u P-47, separátní ovládání motorů u vícemotorových strojů apod.).

Mechanika ovladače Každá páka je uložena v hliníkovém U-profilu 40 x 40 mm. Otvory pro uložení os a pro šroubky byly vytvořeny na CNC stroji. Potenciometry jsou lineární 100k s kovovým tělem i osou (ZDE). Na ose potencimetru je pastorek z Merkuru se 17 zuby a na ose páky je ozubené kolečko také z Merkuru se 48 zuby (průměr 31 mm). Kolečka však nejsou přímo ze stavebnice, ale jsou vyrobená ručně z mosazi a díky tomu jsou velmi přesná a na páce tak není žádní vůle (ZDE). Díky takto vyrobenému převodu je chod pák velmi přesný, protože i když je samotný rozsah pohybu páky poměrně malý, díky převodu se potenciometr otočí v rozsahu cca 270°. Odpor pák lze rekulovat třením, které zajištuje a) další osa s pastorkem a pružinou, jejíž síla působí proti stěnám U profilu a b) přítlačný úchyt, který stahuje osu páky ke spodní straně U profilu. Většina rukojetí na pákách je od Acomponents (ZDE). Krabice Celý box pro uložení pák jsem projektoval jako nízkoprofilový s výškou pouhých 45 mm, aby páky na stole byly snadno přístupné. Krabice je vyrobena z hliníkových plechů vyřezaných na CNC stroji. Jednotlivé stěny jsou k sobě smontovány pomocí hliníkových profilů 15 x 15 mm zakoupených v OBI. Horní kryt s drážkami pro pohyb pák je z důvodu osazení a případné snadnější údržby rozdělen na dvě části. V čelní stěně krabice jsou tři otvory pro uchycení standardních C svorek, takže celý box lze snadno přichytit např. ke hraně stolu. Na spodní straně je nicméně přilepených šest 1mm tenkých pryžových podložek, takže krabice po stole neklouže ani když není připevněna. Elektronika Základem je univerzální 12-bitový Joystic Board USB od Leo Bodnára (ZDE). Je uložen v separátním plastovém boxu a s ovladačem pák je propojen odpojitelnými DIN konektory. Deska kromě analogových ovladačů umožňuje dále připojit značné množství spínačů, takže do budoucna plánuji ještě ovládací panel s tlačítky a přepínači :-)

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *