Rubrika: <span>Scale Models – Tips & Tools</span>This tip is not mine but I learned it from YT channel https://www.youtube.com/@thescalemodellingcafe of Jamie Haggo. This silicone toy is a perfect tool for acrylic paints. It has nice small rounded bowls you can use for mixing your paints with water. But the most useful feature is that you don’t need to clean it! Yes, the only thing you have to do is let the paint to fully dry and then you can simply POPIT out of the bowl and you have nice clean palette again ready for next use. Genius, simple, functional!

Nabízený tip není můj, ale našel jsem ho na YT kanále Jamieho Hagga https://www.youtube.com/@thescalemodellingcafe. Tahle silikonová hračka funguje totiž skvěle jako paletka pro akrylové barvy. Má tak akorát veliké kulaté mističky vhodné na malé množství barvy, které my modeláři obvykle používáme. Tím nejlepším je ale skutečnost, že paletku nemusíte čistit! Stačí nechat barvu zaschnout a následně ji pouze vystrčit ven tlakem na mističku z druhé strany. Geniální, jednoduché, funkční!

And after few hours:

And here it is – a clean palette without cleaning :-)

Scale Models - Tips & ToolsI have finally decided to buy Spray-booth because my workbench is situated in the corner of my living room so that it is a bit unfriendly to use airbrush here and fill the room with paint residue that fills the air. I found large enough but at the same time compact solution suitable for 1:48 scale models: spray-booth HS-E550BLK from Chinese Aliexpress e-shop (link HERE).

Protože své modely stavím v místnosti, která slouží i k běžnému provozu bytu, hledal jsem řešení, jak omezit  znečištění pokoje při aplikaci agresivnějších chemikálií stříkací pistolí. Největším problémem jsou zejména surfacery a  laquerové barvy a laky. Proto jsem si pořídil Spray-box. Nakonec jsem našel dostačně velké, ale zároveň také skladné řešení, vhodné pro modely v měřítku 1:48. Moje představy  naplnil výrobek z Číny nabízený na Aliexpresu s označením HS-E550BLK. Odkaz pro případné zájemce ZDE.

Pros: continuous regulation of fan power as well as light intensity (be sure your version has letters “BLK” at the end of the product name otherwise you get a version without regulation). The installation is quick and simple, because all the wiring is hidden inside the consoles which are simply “clicked” into their places in the box. It is a matter of minute to assemble/disassemble the spray-booth. Material of the box looks like glossy, hard and durable plastic that is inert to many types of solvents and thinners. The hose has a flat shaped ending that helps to position it in a very slightly opened window.

All in all this spray-booth is a good enough solution for everyone without dedicated room for the hobby. Though it doesn’t remove ugly odour from laquer paints (it is not designed to remove it) it very well prevents the room from being spoiled with chemicals contained in the aerosol while airbrushing. It helps even if you don’t have your workbench (like me) near the window, because thanks to the filter it blows only clean air into the room. Of course be careful while airbrushing anyway and always use your mask as well.

Kladem výrobku je plynulá regulace výkonu větráků i intenzity osvětlení (ve zmíněné  verzi HS-E550BLK). Šikovně je také řešená instalace lišt s LEDkami - lišty se jednoduše zacvaknou do boxu přes konektory, takže nikde nepřekáží žádné kabely. Celý box lze ve chvilce rozebrat a složit pro snadné uložení do skříně. Materiálem je zdá se pevný a trvanlivý plast. Výfuková hadice má koncovku s plochým vyústěním, která umožňuje, v případě, že máte box blízko oken, zastrčit vyústění do škvíry pootevřeného okna.

Celkově se jedná zdá se o dobré řešení, které ocení každý, kdo nemá pro své hobby speciální dílnu. Nepříjemný zápach spray box sice neodstraní, ale díky filtru účinně zabrání znečištění místnosti látkami, které jsou v aersolu produkovaném při stříkání obsaženy.  A to i v případě, kdy jako já nemáte pracovní stůl blízko okna a hadice proto otevřeným koncem míří do místnosti cca 1 m od stříkacího boxu.

Samozřejmě je nutné čas od času vyměnit filtr a také si chránit při stříkání své dýchací cesty vhodnou polomaskou s filtry proti toxickým látkám.

Scale Models - Tips & Tools