Archiv rubriky: PC Simulátory – MSFSKterý nadšenec pro letouny 2. sv. v. by neznal Duxford? Letiště v Anglii s bohatou válečnou historií, kde se dnes nachází jedna z největších sbírek dochovaných warbirdů na světě.

Jeho druhoválečná historie začala už v Bitvě o Británii, kdy zde byl domov několika squadron Hurricanů a Spitfirů a později odtud vlétal k akcím také “Big wing” slavného beznohého W.Cdr. Douglase Badera. V Duxfordu byla za vláky dále umístěna speciální jednotka Air Fighting Development Unit (AFDU) která testovala Typhoony, Mosquita i Mustangy. V r. 1942 zde operačně působil první wing Typhoonů. Od dubna 1943 se pak Duxford stal domovem americké USAAF, která si ho přejmenovala jako “Station 357 (DX)”. Vzlétaly odtud k doprovodům bombardérů B-17 především Thunderbolty a později Mustangy 78th Fighter Group.

Dnes je letiště dějištěm mnoha akcí a leteckých show. Pokud do Duxfordu kdykoli zavítáte, je velká pravděpodobnost, že uvidíte, jen tak mimochodem, jak si tam někdo létá v Mustangu nebo Spitfiru.

Aktuálně se objevila perfektně zpracovaná free (!) scenerka Duxfordu do simulátoru MSFS. Stáhnout si ji je možné zdarma na flightsim.to ZDE (pro Duxford je možné navíc stáhnout doplněk “Airshow”, který do scenérky přidá početné diváky a návštěvníky ZDE). A na závěr video, které Vás s namodelovaným Duxfordem seznámí blíže:

PC Simulátory - MSFSFlyingIron Simulations dnes vydal nádherný P-38L Lightning pro Flight Simulator. Po velmi dobře hodnoceném Spitfiru IX je to už druhý warbird od těchto autorů. A podle hodnocení recenzentů, kteří měli možnost letoun otestovat ještě před vydáním, se jedná opět o velmi kvalitní počin.

Základní charakteristiky dle výrobce:

  • Incredibly detailed modelling, texturing, lighting & artwork
  • Hi-fidelity Wwise Sound Package, using sounds recorded from a real P-38 Lightning
  • Highly realistic Flight Model, fine-tuned down to the smallest details
  • Realistic simulation of the twin, counter-rotating Alison V-1710 1600 HP engines powering the Curtiss 3-blade constant speed Props. This includes our custom temperature model, realistic engine management, prop feathering and failures for an immersive flight experience.
  • Detailed custom systems modelling, including fuel, electrical, oxygen and starter systems powered by over 9000 lines of code!
  • Modern Radio & Transponder integration, as well as an optional in-cockpit Garmin 430 GPS
  • Optional drop-tanks for extended range flights
  • Unique features such as Particle FX, canopy blowouts and blackouts!
  • Plus much more!

Pokud mohu z recenzí posoudit, Lightning má velmi kvalitně otexturovaný exteriér i interiér a opravdu fantastický zvuk – poslechněte si v níže uvedeném videu, jak zní nahození motorů (čas 1:25)! Vypadá to také, že i letový model je zpracován dostatečně kvalitně (tedy alespoň vzhledem k faktu, že se jedná o MSFS simulátor a ne DCS). Pokud Vám například ihned po vzletu vysadí motor a rychle nezareagujete, druhý motor vám údajně svým točivým momentem převrátí letoun na záda.

Jako bonus si můžeme vybírat z 9 velmi povedených a pečlivě zvolených zbarvení letounu.

Cena 32$ – k zakoupení na eshopu FlyingIron Simulations.
Protože kvalitních P-38 je v simulátorech jako šafránu, vypadá to, že je rozhodně na co se těšit!

Další info:
O zvláštnostech konstrukce P-38 si můžete přečíst ve starším článku na tomto blogu ZDE.
Pro zájemce, originální manuál pro piloty P-38 ke stažení ZDE.

PC Simulátory - MSFSMicrosoft pro svůj civilní Flight Simulator aktuálně vydal legendární přepravní a výsadkový letoun Luftwaffe Ju-52 přezdívaný “Tante Ju” (Tetička Ju) nebo případně na spojenecké straně “Iron Annie” (Železná Annie).

3D model je zdá se zpracován skutečně fantasticky, co se týká jak detailů, tak kvality textur. Autoři údajně měli k dispozici bohatou původní výkresovou dokumentaci i přístup k restaurovaným létatelným strojům (kterých je dnes mimochodem dochováno pět). Letový model byl prý detailně konzultován s piloty, kteří s “Tetičkou Ju” mají letové zkušenosti.

Protože je však letoun určen pro civilní simulátor, nejsou v základu obsaženy žádné “military” kamufláže, ale pouze civilní. Ju-52 má totiž kromě své válečné historie také bohatou historii civilní a to jak tu “před” tak tu “po” válečnou. S civilním zaměřením autorů také logicky souvisí absence hřbetního střeliště, které Ju-52 měli na svou obranu v době svého působení u Luftwaffe. Nedivil bych se však, kdyby komunita nadšenců nepřišla velmi brzy alespoň s kamuflážemi, v jakých “Železná Annie” létala pro Luftwaffe :-)

I když jen v civilních barvách, nebo možná právě proto, jsou letové záběry z traileru skutečně “pastvou pro oči”. Navíc autoři dodávají letoun nejen v základní kolové konfiguraci, ale také s lyžemi a s plováky! Je však také potřeba říci, že kokpit je vybaven moderními verzemi “budíků” a avionikou.

EDIT: Kromě zmíněné “moderní” verze kokpitu je možné volitelně vybrat také původní variantu kokpitu, tj. výhradně s dobovými přístroji a popisky v němčině! Takový přístup od vývojářů zaslouží velkou pochvalu!

Co se týká funkcionalit systémů, zdá se, dle recenzí, že vše podstatné je obsaženo a provozuschopné. Letoun je hodnocen jako nadprůměrný v porovnání s jinými defaultními letouny v simulátoru, avšak nedosahuje úrovně “study level”. Zejména letový model je hodnocen pouze jako základní bez záludností a zvláštních charakteristik. Zdá se také, že letoun je oproti reálu lehounce “přemotorován”, zřejmě pro snadnější pilotáž.

Ju-52 je prvním dokončeným projektem z plánované série “Local Legends”, takže uvidíme, s jakými zajímavými stroji nás Asobo & Microsoft překvapí v budoucnu.

Pěkná recenze na www.simflight.com ZDE. Autor přes pochvalná vyjádření ke kvalitě 3D modelu i kvalitě textur má nicméně také několik výhrad:
– příliš sterilní vzhled interiéru a exteriéru bez jakýchkoli známek používání letounu (neplatí však pro historickou verzi kokpitu, kde je opotřebení v rozumné míře pěkně znázorněno)
– zvuk motorů je údajně až příliš hladký a klidný
– příliš velký “lift” při vzletu a přistání
– schází některé funkce jako jsou přistávací světla, funkční originální autopilot v historické verzi kokpitu, námraza, pouze základní “engine management” aj.

A ještě odkaz na videa seznamující se startovací procedurou a základními fázemi letu:

Cena add-onu je velmi přijatelných 15$.

PC Simulátory - MSFS