1:72 Panther Ausf.G

Kit: 1:72 REVELL

Zbarvení: Model má představovat Panthera, který v boji přišel o většinu schurtzen na levé straně. Posádka doplnila dvě přední z nějakého skladu, kde zřejmě ležely již delší dobu, a jsou proto patřičně pokryté rzí.

Úpravy:  Tank jsem zamýšlel postavit jako čistou “krabičku” zcela bez úprav, ale nakonec jsem při stavbě přeci jen neodolal a provedl pár menších vylepšení. Doplnil jsem mřížky nad motorem z generické fotoleptané síťoviny, přidal madla na věži z mosazných drátků a vyrobil nové “schurtzen” z plastikové destičky tloušťky 0,3 mm, protože ty původní ve stavebnici byly nemodelově silné. Konzole pro zavěšení “šurcen” jsou z evergreen profilu. Tažná lana jsou spletena vždy z pěti vláken tenkého drátku.

Barvení: Rozhodl jsem se otestovat, zda lze v tomto měřítku nastříkat “od ruky” složitou kamufláž s měkkým rozhraním pomocí akrylových barev AMMO. Závěr: Ano jde to, ale dře to! I s originálním ředidlem a později i s přidaným retardérem je třeba trysku pistole neustále každých pár vteřin čistit. Proto AMMO barvy za mne již nikdy více :-)

Laky: Použil jsem (opět poprvé) satinový lak AMMO z jejich série laků “Lucky”. A opět, “šťasný” jsem z toho rozhodně nebyl. Lak jsem nastříkal ve 2-3 tenkých vrstvách, které jsem však aplikoval téměř okamžitě po sobě, jak jsem zvyklý např. z laků Vallejo (vrstvy byly vždy na dotek suché). K mému překvapení však lak nebyl ani druhý den téměř vůbec odolný vůči patinovacím přípravkům a šel dolů prakticky hned! Vše zachránil skvělý saténový lak od VMS. Teprve později jsem se dočetl, že AMMO laky se musí aplikovat s pauzou 10-15 min mezi jednotlivými vrstvami. No, zkoušet to už podruhé nebudu, na trhu existují mnohem kvalitnější přípravky…

Patina: Klasické technikářské postupy s olejovými barvami, a enamel přípravky. Pozn. AMMO produkty na bázi emailů jsou výborné a jejich OilBrushers jsou ty nejlepší olejové barvy pro modeláře, s jakými jsem dosud pracoval.

Odřeniny: použil jsem molitanovou houbičku a doladil tenkým štětcem velikosti nula-nula-nic… :-)

EDIT: Děkuji ochotnému kolegovi z Modelfora, který mi nezištně poskytl kvalitnější odlitek kulometu MG34 na věži a také hlaveň pro kulomet v korbě , kterými jsem nahradil ty původní nemodelové ze stavebnice.