Me 163 Komet

48_me163_11.jpg

Kit: 1:48 REVELL
Doplňky: Schleuch-Schlepper (CMK), Luftwaffe personel (EDUARD), Me163 Detail set (CMK)
Internet-podklady: www.xs4all.nl/~robdebie/me163.htm

Model publikován v časopise MODELÁŘ 6/2005.

Kit kometu od Revellu obsahuje výlisky dnes již zaniklé firmy Trimaster, ovšem místo původní leptané planžety s řadou detailů je zde rámeček s díly odlitými z plastiku a žel nevalné kvality. Výlisky hlavních částí kometu mají velice jemné negativní rytí, ale při sestavování bude třeba použít tmelu. Na celém modelu jsem jako tmel používal vteřinové lepidlo různých hustot – je to způsob tmelení, kterému dávám přednost, protože tmelené místo lze prakticky ihned brousit (zejména při použití aktivátoru) a protože je zde snažší obnova negativního rytí – podklad je tvrdý a nedrolí se jako u klasických tmelů.

Protože jsem se rozhodl model postavit s otevřenou nádrží na C-stoff a s odkrytovanými kanóny v křídlech, padla volba na Detail set od CMK: PUR díly jsou hezky detailně provedené, avšak mají řadu otřepů, některá velmi slabá místa jsou odlitá do téměř průsvitné tloušťky a jsou tedy velmi náchylná na praskání, některé díly jsou žel pokroucené, takže je nutné je rovnat pod teplou vodou (doporučuji zkontrolovat především řídící páku a ovládací plochy na křídlech) a co je nejhorší, některé nepasují přesně na své místo (zmíním se o tom níže).

Cockpit je vcelku přesný a detailně provedený (i když malé dobrušování, aby přesně dosedl, bylo nutné). Pouze bylo třeba vytvořit nové přepážky, které jsou umístěny za sedadlem pilota šikmo po stranách vedle obou okének za cockpitem (původní z leptaných dílů v setu mají naprosto nevyhovující rozměry), dále jsem doplnil okénka z platikové fólie do výřezů vedle opěrky hlavy pilota, rukojeť pro nouzové otevírání kabiny na levé straně cockpitu a pár dalších detailů. Díl s bočními okénky jsem použil ze stavebnice – po zalepení na své místo není vidět jeho tloušťka a pasuje přesněji než i sebelépe ostřižená vacu část z detail setu CMK. Vacu kryt samotné kabiny jsem ale ze setu použil, je rozhodně lepší než tlustý plastik ze stavebnice.

C-Stoff nádrž C-Stoff nádrž v zadní části trupu byla částí, jejíž rozměry tvůrcům setu nejvíce “ujely”. Nádrž má mnohem menší průřez než trup a bylo proto nutné ji dotvarovat a doplnit některé detaily.

Šachty kanónů v křídlech dosednou po vyfrézování plastiku na trupu letounu dobře a samotné zmenšeniny 30mm kanónů Rheinemetall Borsig Mk 108 jsou také pěkné. Proto jsem se rozhodl jeden nechat “venku” a “otevřít” ho – v diorámatu je umístěn na stole, kde ho čistí mechanik.

Vztlakové klapky jsou z leptů a jejich šachty jsou z PUR dílů – jen je třeba zvýšené opatrnosti při vyřezávání otvorů v křídlech, protože půdorysem se jedná o zkosený lichoběžník a je snadné “ujet” při dodržování úhlů otvoru.

Ovládcí plochy z detail setu mají tu nectnost, že mají průřez slabší než křídlo resp. kýlová plocha v místech, kde mají ovládací plochy navazovat. Pokud se tedy rozhodneme je použít, nevyhneme se broušení.

Šachta přistávací lyžiny je v setu provedená velice hezky a dobře dosedne na své místo. Problémem nastává až v závěrečné fázi stavby, kdy je třeba uchytit lyžinu v otevřené poloze tak, aby byla zachována geometrie a spoj byl natolik pevný, aby vydržel váhu celého modelu. I v případě úspěchu se však jedná o křehké místo a s modelem je třeba vždy jednat “jako v rukavičkách”.

Kola jsem použil také z detail setu, jen jsou možná trošku více “podhuštěna” než by bylo nutné, ale rozhodně působí modelověji než původní ze stavebnice.

Další úpravy Z dalších již vlastních úprav stojí za zmínku dotvoření ostruhového kola, vyvrtání otvorů po obvodu výstupní trysky, doplnění trubiček na vypouštění paliva na spodní straně trupu a na ocase pod tryskou z injekčních jehel, stejný materiál byl použit i na výrobu nové pitotovy trubice a z drátku jsem dále vyrobil vnitřní úchyt zámku pro vlečnou tyč na přídi. Vzhled letounu v době údržby doplnily dvě otevřené krytky – postup jejich výroby je detailně rozebrán v dílně.

Barvy Celý model byl stříkán barvami Gunze Aqueous Hobby, skvrnitá kamufláž byla stříkána “od ruky”, tj. bez šablon, pistolí Badger 360. Na spodní plochy jsem použil nejprve “preshading” tmavě šedou podél spár panelů a nakonec jsem plochy vystínoval zesvětlenou kamuflážní barvou.

btisky se mi nepodařilo sehnat jiné než ze stavebnice a nepříjemně mne překvapily svojí tloušťkou a neochotnou reakcí na přípravek Mr. Mark Softer.

Schlepper Tento resinový kit od CMK mě mnoho nepotěšil – díly jsou nepřesné, plné bublinek, které je třeba dotmelovat, a některé větší díly byly pokroucené. Některé části byly natolik poškozené, že jsem je raději nahradil novými z plastiku či drátků. Výsledkem je i po zvýšeném úsilí pouze průměrný model, který slouží jen jako doplněk celé diorámy.

Figuríny mechaniků jsou z nového setu f. EDUARD – jsou pěkně utvářené a kladně hodnotím planžetku s lepty (viz nářadí na stole mechanika čistícího kanón). U figurín jsem měnil pouze pozice rukou, čehož jsem docílil pilníkem a dvousložkovým tmelem od Tamiye. Obličeje byly barveny olejovými barvami (o použitém postupu chystám podrobný článek do rubriky Dílna).

Příslušenství Stůl, schody a obě krabice byly zhotoveny z plastikových destiček a hranolů. Sudy jsou rezinové, které jsem sehnal od jednoho soukromého výrobce.

Letištní plocha je z kartónu, do něhož jsem rydlem naznačil spáry mezi panely a drobné praskliny, vše začistil smirkovým papírem hrubosti 1000 – 1500 a následně nastříkal Surfacerem 1000, opět obrousil a pak již stříkal a patinoval různými odstíny šedé. Statická tráva je přichycena lepidlem Herkules a patinována stříkáním různých odstínů zelené a hnědé.

Celkové hodnocení Náročnější stavba, PUR díly od CMK vyžadovaly často nápravu, ale výsledek v závěru splnil mé očekávání.