P-39K Airacobra

48_p39_07.jpg

Kit: 1:48 Eduard
Doplňky: Standard kit (bez úprav)

Model jsem stavěl podle specifikací Standard kit, tedy bez jakýchkoli větších úprav. Pouze jsem doplnil kabely k radiostanici, odvrtal hlubší odlehčovací otvory v přepážce za pilotním sedadlem, hlavně kulometů a kanónu v ose vrtule, otvory výfukového potrubí a odlehčovací otvory v nůžkách na příďové podvozkové noze. Nejnáročnější úpravou bylo zeslabení odtokových hran křídel, které jsou u odlitků nerealisticky silné, ale s trochou úsilí a pozornosti lze dosáhnout požadované ostrosti odtokové hrany.

Výlisky Cockpitu jsou pěkné a mají ve stavebnici slušnou úroveň detailů. Pouze upozorňuji, že levé dveře, kterém jsem chtěl nechat zavřené, vyžadovaly poměrně zdlouhavé broušení a tmelení, aby zapadly na své místo (a to ani ne tak obrysem jako zejména menším zakřivením než má trup přecházející v kabinu, takže původně tvořily po přiložení na své místo nepříjemný “schod”).

Povrchová úprava: model je po vybroušení nastříkán Surfacerem 1000 a vyleštěn. Pak jsem provedl tzv. preshading, tj. přestříkání všech dělících linek panelů cca 3-4 mm tlustým proužkem tmavě šedé. Kamufláž, která je na horních plochách tvořená odstínem Olive drab, jsem stříkal výrazně zředěnou barvou Gunze Aqueous Hobby v několika tenčích vrstvách. Tím se dosáhne požadovaného efektu kdy černé linky nepatrně prosvítají a výsledný povrch není jednolitý, ale tmavší v místech kde jsou spáry mezi panely. Následovalo stínování tzv. postshading, kdy jsem do základní Olive Drab přidal cca 10% bílé a hodně přeředěnou barvou jsem stříkáním vystínoval středy panelů, čímž došlo k prohloubení kontrastů. Spodní plochy jsem stříkal podobnou technikou, tentokráte však barvou Vallejo (050 Light Grey).

Povrch jsem pak fixoval zředěným lesklým lakem TAMIYA a po následném vybroušení smirkovým papírem hrubosti 2500 a vyleštěním bavlněným kotoučkem upnutým v modelářské vrtačce, jsem aplikoval obtisky spolu s vodičkou Gunze Mark Softer. Obtisky dodávané ve stavebnici jsou tenké a dokonaly přilnuly k povrchu. Po dalším fixování lakem a přebroušení jsem patinu dokončil tím, že jsem do spár napustil směs olejových barev Raw Umber a Black (5%) a ředidla AGAMA na emailové barvy (95%). Ještě jsem na povrchu naznačil místa odřená na kov emailem Humbrol č. 11 a křídami provedl očazení za výfuky a u hlavní kulometů v křídlech. Celý povrch jsem naposledy fixoval zředěným polomatným lakem (směs TAMIYA Clear a Flat Base) a opět přebrousil a vyleštil. Jako poslední jsem napnul anténu z chemlonového vlákna a naznačil kapkou barvy izolátory na obou koncích.

Celkové hodnocení: výlisky jsou vcelku přesné a mají jemné negativní rytí. Stavba standard kitu byla příjemná a práce šla dobře od ruky. I když jsem model stavěl s minimem úprav, zdá se, že mi nebude mezi ostatními éry dělat ostudu (zejména díky otevřeným dveřím kabiny, které jsou takto dělené již součástí stavebnice)