DCS: P-47 Thunderbolt & mapa The Channel

Dlouhé čekání pro všechny příznivce DCS WWII je u konce. Konečně jsme se dočkali jak Thunderbolta, tak mapy Kanálu. Obojí sice zatím pouze jako EA (Early Acces), tj. k dokončení zbývají ještě některé drobnosti, ale zato s 20% slevou. Jako obvykle vydání doprovází perfektní trailer. Doporučuji všem ke shlédnutí:

Eagle Dynamics vyvíjeli P-47 pro svůj simulátor DCS řadu let, slíbený byl už v původní Kickstarter kampani z r.2014, kdy ED začalo s warbirdy jako bočním projektem (hlavním byly a jsou v tomto simulátoru stále moderní proudové stroje). I když zmíněná Kickstarter kampaň skončila neúspěchem, zejména díky pochybému managementu třetí strany, ED plně přijalo závazky, které z celé akce plynuly, a postupně nám vyrobili krásné a velmi realisticky ztvárněné P-51, Spitfire Mk. IXC, FW 190 D, Bf 109K, FW 190A-8 a nyní konečně také P-47D-30. Posledním slíbeným “kusem” z uvedené kampaně je Švalbovka Me 262, na které se údajně už začalo pracovat (i když nejprve bude dokončeno Mosquito, které mj. v uvedeném traileru také zahlédnete, ale které nebylo součástí původní Kikstarter kampaně).

Druhou novinkou je The Channel Map, tedy mapa jihovýchodní Anglie a severního pobřeží Francie. Mapa není velká (cca 250 x 220 km), ale je velmi detailní a obsahuje značné množství objektů. Časové zařazení mapy je poněkud nejasné: letiště High Halden v Anglii, které máme na mapě, bylo zbudováno až v dubnu 1944 a podobně datována je také nová betonová vzletová dráha na letišti Manston. Naproti tomu aktivní letiště ve Francii, která pro nás autoři připravili, nebyla v r. 1944 už většinou delší dobu v provozu, případně byla zničena personálem Luftwaffe při přesunu dále do vnitrozemí. Přesto si myslím, že mapa je velmi vítaným doplňkem již existující mapy Normandie. Žel tuto mapu vyráběla pro ED třetí strana (f. Ugra Media) a údajně proto není možné obě mapy spojit do jediné, což je velká škoda, protože by tak vznikla mapa s nepřerušovaným kompletním severním pobřežím Francie.

EDIT: bylo ohlášeno že “The Channel” bude mít dvě historické varianty (Early a Late) s možností přepínaní. Můžeme se tedy těšit jak na verzi z r. 1940 vhodnou pro Bitvu o Británii (NickGrey, zakladatel a vlastník ED slíbil v budoucnu Spitfire Mk. I a Bf 109 E), tak i na verzi odpovídají r. 1944 použitelnou pro aktuálně existující warbirdy.

Spolu s nedávno vydanou aktualizací WWII Assets Packu se tak WWII obsah simulátoru DCS dostává na docela slušnou úroveň. Nyní už schází “pouze” dokončit nový DM (Damage Model), který je za dlouhé tři roky svého vývoje snad konečně také před dokončením, a DCS se stane plnohodnotným WWII simulátorem. Well done ED!