Hlasové ovládání – 2. část

V prvním článku o hlasovém ovládání jsme si ukázali jak nainstalovat a nakonfigurovat aplikaci Voice Attack. Tato aplikace využívá nativní modul Windows pro rozpoznávání mluveného slova – Windows Speech Recognition (WSR). WSR je součástí windowsů už od verze Windows 7 a postupně byla stále vylepšována.

Rozhodně nemusíme být “native speakers”, abychom mohli používat jakoukoli aplikaci založenou na WSR. Je ale důležité WSR “připravit”, aby nám správně rozuměla.

Nezbytným předpokladem je rozumný mikrofon. Nemusí se jednat o žádné špičkové zařízení, ale na druhou stranu s levným zařízením také nemusíme dosáhnout dobrých výsledků. Určitě pomůže, pokud se bude jednat o směrový mikrofon, který filtruje zvuky přicházející z okolí. Mám také lepší zkušenosti s mikrofonem připojeným kabelem než s bezdrátovým, ale ani “wireless” zařízení nebývá zásadní překážkou (pro létání používám wireless headset Logitech H600 a funguje dostatečně spolehlivě).

Pro úspěšné používání WSR je nicméně nezbytné mikrofon správně nastavit. Je potřeba zvolit správnou hlasitost zařízení (já používám 100%)

A dále je třeba přes tlačítko Configure v levém dolní rohu okna nebo přes ovládácí panely nastavit vstupní hlasitost přečtením vzorové věty. Pozor: čím hlasitěji větu přečtete, tím hlasitěji pak budete muset mluvit při zadávání hlasových příkazů. A přečtete-li větu naopak moc tiše, nebude vám možná WSR rozumět a nebo bude řadu vedlejších zvuků interpretovat chybně jako některé příkazy… Zde je to tedy o nalezení té správné úrovně hlasitosti.

Posledním úkolem, který je třeba provést před používání WSR, je nastavit váš hlasový profil. To se provede čtením textu, který se vám zobrazuje po větách v okně. Celý proces trvá asi 5 minut. Při čtení mluvte běžnou hlasitostí i rychlostí. Zbytečně nespěchejte, ale ani nemluvte příliš pomalu. Snažte se dobře artikulovat a být konzistentní.

Nyní by WSR měla být připravena a s pomocí Voice Attack by jste měli být schopni zadávat jednotlivé příkazy.

Tip 1: hlasových profilů můžete mít i více – návod ZDE.

Tip 2: svůj hlasový profil je dobré si zálohovat pomocí utilitky Speech Recognition Profile Manager Tool. Návod např. ZDE.