Archiv rubriky: Warbirds dnesNa této adrese:

https://www.nationalmuseum.af.mil/Visit/Virtual-Tour/Cockpit360/

Naleznete velmi kvalitně nafocené kokpity letounů, které se nacházejí v National Museum od U. S. Air Force. To by ještě nebylo nic neobvyklého, ale zde nalezneme kokpity nafocené ze všech úhlů a prezentované formou 3D view. Dokonce aplikace nabízí i možnost prohlížení ve VR Headsetu, pokud nějaký vlastníte. Avšak už samotné prohlížení ve 3D view na monitoru je parádní. Navíc je možný poměrně velký zoom bez ztráty kvality, takže je možné si každý kokpit velmi detailně prohlédnout. Mezi exponáty naleznete mimo jiné například tyto:

B-26 Marauder
Ju 88
P-61 Black Widow
Hurricane Mk II A

Warbirds dnesNarazil jsem na nové kvalitní Full HD video, které velmi detailně seznamuje s restaurovanými letouny Luftwaffe, které jsou ve sbírkách Flying Heritage Collection & Combat Armor Museum v Seattlu (stát Washington, USA). Tyto letouny jsou v letuschopném, či téměř letuschopném stavu.

Uvidíte: Focke Wulf Fw190 A-5, raritní Focke Wulf Fw 190 D-13, Messerschmitt Bf 109 E-3, Junkers Ju 87 R-4 Stuka a Messerschmitt Me 262. Pokud zvládáte angličtinu oceníte jistě také kvalitní komentář autora.

Pozn. k Fw 190D-13: letoun má funkční řadový dvanáctiválec Jumo 213, chybí však Bediengerät, který si v době před restaurováním letounu v minulosti nějaký sběratel suvenýrů „vypůjčil“ (Bediengerät byla řídící jednotka, která zde plnila podobnou, i když o něco jednodušší, funkci jako Kommandogerät u hvězdicového BMW 801 D). U letounu si mj. také povšimněte dřevěných vztlakových klapek, protože aluminum bylo ke konci války v Německu nedostatkovou surovinou.

Warbirds dnesDvě zajímavá videa v netradičním formátu. Jedná se o záběry z kokpitu cvičného T-6 Harvard (AT-6 Texan používaný v RAF), které byly natočeny 3D kamerou. To znamená, že při přehrávání videa může držet levé tlačítko myši a „rozhlížet“ se tak z kokpitu na všechny strany! Moc pěkné, doporučuji.

AT-6 Texan byl cvičný letoun, který ve výcviku pilotů představoval poslední fázi před přechodem na plnohodnotné warbirdy (AT = Advaced Trainer). Jednalo se prakticky o warbird bez výzbroje a se slabším motorem. Kdo zvládl Texana, neměl obvykle už problém s přechodem na P-47, P-51 apod.

Warbirds dnes