Archiv rubriky: Warbirds dnesČas od času se podaří leteckým archeologům skvělý nález. Mezi takové zajisté patří i objev Messerschmitu Bf 109 G-2 v jezeře v Murmanské oblasti v r. 2015. Letoun byl ve vodě ve vertikální pozici téměř kompletní a v relativně dobře zachovalém stavu. Zachránit se podařilo jak drak letounu, tak také motorové lože s motorem Daimler Benz 605A. Letoun byl po úspěšném vylovení dopraven do leteckého muzea v Moskvě, kde údajně probíhá jeho rekonstrukce. Aktuálně bylo publikováno video natočené v průběhu vyzvednoutí stroje z vody:

Warbirds dnesVelmi kvalitně natočený walkaround (externí prohlídka letounu) dochované „Dory 9“ v USAF Air Force Museum (Dayton, Ohio). Fw 190D je i v muzeích dnes už velmi vzácným „ptákem“ – dochovaných „Dor“ zbývá už pouze několik strojů.

Tento konkrétní stoj patřil podle dochovaného markingu do štábní letky 3 (IV. Sturm) /JG-3 „Udet“ v jejíž sestavě se účastnil obranných akcí proti spojeneckým náletům 1944/45. Stroj byl jedním z celkem 21 spojenci zabavených německých „mašin“ různých typů. Všechny stroje byly tehdy přelétnuty z Flensburgu (Německo) do Cherbourgu ve Francii a následně odeslány lodí do Spojených států. Tato Dora obdržela registrační číslo FE + 120 a byla testována na letišti Wright Field (Dayton, Ohio). V r. 1960 darovala U. S. Air Force letoun National and Space Muzeu. Od r. 1975 je však zapůjčen expozici U. S. Air Force Muzea umístěné na letišti Wright-Patterson (Ohio).

Doporučuji video přehrávat ve Full HD (1080p) kvalita filmu je opravdu výjimečná!

Warbirds dnesPokud to chcete vědět, dejte si zvuk hodně nahlas a mrkněte na minutové video níže. Dva Lancastery, Spitfire a Hurricane vám „zahrají“ do uší Rolls-Royce orchestrální skladbu.

Warbirds dnes