Archiv rubriky: NoseartsLiberator B-24D „Jungle Pussy“, s.n. 42-40503, 308. BG, 374. BS

Letoun byl ještě před odletem z USA vybaven zařízením pro bombardování z malých výšek pomocí radarového navádění (používalo s k útokům na nepřátelská plavidla) a zvětšenou spodní částí přídě z důvodu vylepšení rozhledu vpřed a do stran. Tyto modifikace se neoficiálně nazývaly SB-24. Zajímavý noseart byl na letoun aplikován ještě před odletem na CBI bojiště (Čína – Barma – Indie), který se uskutečnil v květnu 1944. Teprve později bylo na trup letounu domalováno jméno – viz druhá fotografie.

NoseartsP-40 M „Little Joe II“ z 35. Photographic Reconnaissance Squadron (foto-průzkumná peruť) na letišti Kunming v provincii Yunnan, Čína, 1. 9. 1944. Pilot Alan Larson. Velmi povedený originální barevný snímek nafocený na barevný film Kodak, který jednomu z pilotů v letce zaslali rodiče ze Států.

NoseartsP-47D Thunderbolt „Hairless Joe“ (LM-S), col. David Schilling – velitel 56. FG.

Capt. Shilling byl šestým nejúspěšnějším stíhačem USAAF. Do konce svého turnusu dosáhl celkem 22,5 setřelu a dalších 10,5 letadel zničil na zemi. 23. prosince 1944 se mu podařil husarský kousek, kdy během jednoho leteu sestřelil 5 nepřátelských letadel. Se slavnou Zemkeho vlčí smečkou (56. FG) nalétal celkem 132 bojových misí.

Pozn.  kromaňonec „Plešatý Joe“ byl jednou z postaviček satirického komiksového sloupku Li’l Abner (nazvaného podle hlavního hrdiny Li’l Abner Yokuma).  Tento „comic strip“ vycházel úctyhodných 43 let v různých novinách ve Spojených státech.

Nosearts