Archiv rubriky: Interview a příběhyNa YouTube se objevil nově zrestaurovaný dokument „American Bombers Over North Africa“. Jedná se o reportáž z 1943 z Tuniska a uvidíte v něm pěkné detailní záběry B-25 Mitchell a B-17 Flying Fortress. Dokument začíná briefingem pilotů a přípravou letounů, pak příjíždí k letounům posádky v džípech a pár záběrů uvidíme i z letu nad cílem.

Pro angličtiny znalé bude zajímavý debriefing s jednou z posádek Fortressu (od 17:40), kde se střelcům podařilo sestřelit jednu Bf 109 a jeden Fw 190. Bf 109 podle svědectví střelce zahájil palbu z kulometů ve vzdálenosti 800 yardů a v 600 yardech začal střílet z kanónu. Stíhač se odpoutal ve vzdálenosti pouhých 200 stop a v tu chvíli ho zasáhla poslední dávka z browningu střelce a ustřelila mu celou ocasní část. Následuje debriefing s jednou méně šťasnou posádkou z B-25, která musela nouzově přistát na pobřeží.

Interview a příběhyFascinující vyprávění p. Hondy, který patřil mezi nejschopnější Japonské piloty. Přežil jako pilot celou válku a sestřelil 17 nepřátelských letadel. Po válce působil jako instruktor a zkušební pilot. Za svůj život nalétal 9800 hodin. Za stěžejní poselství pro všechny piloty považuje p. Honda to, co se naučil od svého leteckého instruktora, když se sám učil létat:

Základy létání jsou pro všechny stejné, ale pak si každý pilot musí nalézt svůj vlastní styl létání. Nelze kopírovat druhé. Jen tak je možné stát se profesionálním pilotem.

Rozhovor je plný velmi zajímavých příběhů a názorů. Začíná vzpomínáním na své začátky, kdy byl nejhorším žákem v letecké škole, zdánlivě bez talentu, nebo o tom, jak se sám musel přeškolit na A6M Zero bez pomoci intruktorů. Pan Honda také hodnotí spojenecké i vlastní letouny a popisuje taktiku útoků (velmi zajímavý je jeho popis taktiky útoků na B-29 střemhlavým letem). Zmiňuje detailně svůj souboj s šesti mustangy v přízemní výšce v horském terénu a také vypráví, jak přežil výbuch atomové pumy v Hirošimě, když byl právě v tu chvíli se svým letounem ve vzduchu nedaleko města. Neméně zajímavé jsou i jeho příběhy z civilního létání po válce na Texanech, Sabrech a mnoho dalšího…

Interview obsahuje anglické titulky (české žel nejsou k dispozici).

Interview a příběhyPokud náhodou dnes nemáte náladu na literaturu faktu s technickými popisy, tabulkami a grafy, co si tahle přečíst nějaké zajímavé příběhy? Dále uvádím pár tipů na odpočinkové letecké čtení.

Zajímavé články o letadlech a pilotech 2. sv. v. je možné si přečíst v sekci letectví na portále Stoplusjedničky ZDE. Doporučuji články známého českého leteckého publicisty Miroslava Šnajdra.

Například:
Zabíjení pilotů na padácích: Kdy přestalo platit pravidlo rytířské války?
Individuální výkony německých pilotů: Husarské kousky stíhačů Jagdwaffe
Vyšší šance na přežití: Operační turnusy stíhačů RAF

Dalším zajímavým portálem je magazín Radio Dixie ZDE. Za přečtení stojí zejména články Tomáše Chalupy nebo Jana Korbela.

Například:
Zero na mušce Coltu: Jak sestřelit stíhačku pistolí ráže .45,
Swede Vejtasa: pilot střemhlavého bombardéru s českými kořeny svedl epický souboj se třemi Zery,
Pearl Harbor 1941: Japonskou invazi zarazil v zárodku jeden opravdu rozzlobený Havajec,
John C. Morgan: Pilotoval letadlo duchů a vyskočil s padákem pod paží

Server Technet.cz v sekci vojenství také nabízí zajímavé články o letcích a letadlech ZDE. Autorem článků je Radek Folprecht.

Například:
Havarovali na Sibiři, Číňané na ně vzali srpy. Drsná cesta českých letců
Jak nám ujel vlak. Nejlepší československá stíhačka přišla příliš pozdě
Stíhač Jiří Maňák
Neohrožený stíhač Valoušek útočil na Němce ze západu, z východu i z týlu

Zajimavé zprávy a články o warbirdech a jejich pilotech nalehnete také v sekci Historická letadla na serveru Pilotinfo.cz ZDE.

Například:
Jan Šerhant a jeho kniha “Válečná odyssea”
North American AT 6 Texan / Harvard z pohledu pilota a trochu mechanika Díl první Díl druhý a Díl třetí.
Jak se fotí československý Spitfire

A pak je tu server Palba.cz, kde je také kromě fóra se sekcí Letectví i bohatý archiv článků ZDE

Například:
Sovětští piloti-dobrovolníci v Číně
Nebeský rytíř- nadporučík Franz Stigler a „YE OLDE PUB“
Tři bojovníci

A zapomenout bych neměl ani na server Valka.cz, kde je sekce věnovaná 2. sv. v. 1939-45 ZDE

Například:
Blesky na obloze 01 – P-38 Lightning 1.část 2. část 3. část
Assalto! Italské bitevní letectvo
Přepadení Pearl Harboru

Interview a příběhy