Archiv rubriky: Interview a příběhyV restaurovaném dokumentu RAF uvidíte mimo jiné:

  • pěkné letové záběry Bostonů,
  • raritní stopáž natočenou během útoku Mosquitů na věznici v Amiensu při operaci Jericho, který vedl Group Captain Charles Pickard a při kterém také žel zahynul,
  • boje spojenců v Normandii po vylodění
  • záběry Typhoonů včetně jejich devastujících raketových útoků na obklíčenou německou 7. armádu u Falaise (tzv. Falaise pocket).

Interview a příběhyNa YouTube se objevil nově zrestaurovaný dokument “American Bombers Over North Africa”. Jedná se o reportáž z 1943 z Tuniska a uvidíte v něm pěkné detailní záběry B-25 Mitchell a B-17 Flying Fortress. Dokument začíná briefingem pilotů a přípravou letounů, pak příjíždí k letounům posádky v džípech a pár záběrů uvidíme i z letu nad cílem.

Pro angličtiny znalé bude zajímavý debriefing s jednou z posádek Fortressu (od 17:40), kde se střelcům podařilo sestřelit jednu Bf 109 a jeden Fw 190. Bf 109 podle svědectví střelce zahájil palbu z kulometů ve vzdálenosti 800 yardů a v 600 yardech začal střílet z kanónu. Stíhač se odpoutal ve vzdálenosti pouhých 200 stop a v tu chvíli ho zasáhla poslední dávka z browningu střelce a ustřelila mu celou ocasní část. Následuje debriefing s jednou méně šťasnou posádkou z B-25, která musela nouzově přistát na pobřeží.

Interview a příběhyFascinující vyprávění p. Hondy, který patřil mezi nejschopnější Japonské piloty. Přežil jako pilot celou válku a sestřelil 17 nepřátelských letadel. Po válce působil jako instruktor a zkušební pilot. Za svůj život nalétal 9800 hodin. Za stěžejní poselství pro všechny piloty považuje p. Honda to, co se naučil od svého leteckého instruktora, když se sám učil létat:

Základy létání jsou pro všechny stejné, ale pak si každý pilot musí nalézt svůj vlastní styl létání. Nelze kopírovat druhé. Jen tak je možné stát se profesionálním pilotem.

Rozhovor je plný velmi zajímavých příběhů a názorů. Začíná vzpomínáním na své začátky, kdy byl nejhorším žákem v letecké škole, zdánlivě bez talentu, nebo o tom, jak se sám musel přeškolit na A6M Zero bez pomoci intruktorů. Pan Honda také hodnotí spojenecké i vlastní letouny a popisuje taktiku útoků (velmi zajímavý je jeho popis taktiky útoků na B-29 střemhlavým letem). Zmiňuje detailně svůj souboj s šesti mustangy v přízemní výšce v horském terénu a také vypráví, jak přežil výbuch atomové pumy v Hirošimě, když byl právě v tu chvíli se svým letounem ve vzduchu nedaleko města. Neméně zajímavé jsou i jeho příběhy z civilního létání po válce na Texanech, Sabrech a mnoho dalšího…

Interview obsahuje anglické titulky (české žel nejsou k dispozici).

Interview a příběhy