Rubrika: <span>Modely</span>ModelyProtože své modely stavím v místnosti, která slouží i k běžnému provozu bytu, hledal jsem řešení, jak omezit znečištění pokoje při aplikaci agresivnějších chemikálií stříkací pistolí. Největším problémem jsou zejména surfacery a laquerové barvy a laky. Proto jsem si pořídil Spray-box.

Nakonec jsem našel dostačně velké, ale zároveň také skladné řešení, vhodné pro modely v měřítku 1:48. Moje představy naplnil výrobek z Číny nabízený na Aliexpresu s označením HS-E550BLK. Odkaz pro případné zájemce ZDE.

Kladem výrobku je plynulá regulace výkonu větráků i intenzity osvětlení (ve zmíněné verzi HS-E550BLK). Šikovně je také řešená instalace lišt s LEDkami – lišty se jednoduše zacvaknou do boxu přes konektory, takže nikde nepřekáží žádné kabely. Celý box lze ve chvilce rozebrat a složit pro snadné uložení do skříně. Materiálem je zdá se pevný a trvanlivý plast. Výfuková hadice má koncovku s plochým vyústěním, která umožňuje, v případě, že máte box blízko oken, zastrčit vyústění do škvíry pootevřeného okna.

Celkově se jedná zdá se o dobré řešení, které ocení každý, kdo nemá pro své hobby speciální dílnu. Nepříjemný zápach spray box sice neodstraní, ale díky filtru účinně zabrání znečištění místnosti látkami, které jsou v aersolu produkovaném při stříkání obsaženy. A to i v případě, kdy jako já nemáte pracovní stůl blízko okna a hadice proto otevřeným koncem míří do místnosti cca 1 m od stříkacího boxu.

Samozřejmě je nutné čas od času vyměnit filtr a také si chránit při stříkání své dýchací cesty vhodnou polomaskou s filtry proti toxickým látkám.

ModelyAktuálně mám na stole Tempest Mk.V (1. série) od EDURADu v měřítku 1:48. Hotové jsou všechny díly do interiéru, tedy především kokpit, ale také pro Tempesty typický mohutný čelní chladič a podvozková šachta ostruhového kolečka. Žel po sestavení obou polovin trupu toho k vidění mnoho z vnitřních prostor nezbude, díky poměrně uzavřenému prostoru kokpitu, tak alepoň foto na památku :-)

Fotoleptané upínací pásy a pár detailů v kokpitu a také 3D tištěná přístrojovka včetně obou bočních ovládacích panelů jsou z doplňkové sady EDURAD Space. Upínací pásy jsou “doladěné” olejovými barvami.

Modely