Archiv rubriky: PC Simulátory – IL-2 Great BattlesPC simulátory jsou obvykle, na rozdíl od jiných programů, dynamickou platformou, kterou její autoři neustále zlepšují a zdokonalují. V posledních letech také do druhoválečných simulátorů přibývají prvky simulující fyziologii pilota. O vlivu přetížení na pilota v simulátoru IL-2 Great Battles jsem psal cca před rokem v tomto článku. Autoři však neusnuli na vavřínech a nedávno vydali novou verzi simulace fyziolgie pilota, která má být údajně zase o chlup blíže realitě. Velmi podrobné pojedání o celé problematice od vedoucího projektu Andreje “Petroviče” Solomykina si můžete přečíst v Dev. blogu č. 263. Nový, detailnější a propracovanější matematický model fyzilogie pilota je mj. doplněn také novými efekty “blackoutu” a “redoutu”.

Vliv nedostatku kyslíku na pilota je velmi pěkně implementován v DCS simulátoru. Efekty jako je dvojité a neostré vidění jsou dobře patrné v krátkém videu:

Osobně podobná rozšíření v simulátoru velmi vítám, protože mají výrazný vliv na styl pilotáže virtuálních pilotů, kteří jsou díky výše zmíněným omezením donuceni se rozhodovat a jednat při pilotování letounu zejména v bojových situacích zase o něco více jako skuteční piloti a ne jako hráči “videohry” s leteckou tématikou.

PC Simulátory - IL-2 Great BattlesAchtung Spitfire! je nová kampaň pro simulátor IL-2 Sturmovik Great Battles. Čeká Vás 20 kvalitně skriptovaných misí, které poletíte jako pilot Spitfiru Mk Vb nad Kubání v r. 1943.

Přiznám se, že na Spitfiru mám raději britské kokardy než rudé hvězdy, nicméně tato kampaň vypadá velmi zajímavě. Jste pilotem VVS, který se přezbrojuje pod vedení zkušeného britského pilota na nový stroj z dodávek Lend-Leas. Snad neprozradím příliš, když řeknu, že kampaň začíná zvolna a první mise jsou zaměřeny na důkladné seznámení s novým letounem (výcvik však probíhá nedaleko frontové linie, takže ani v těchto misích není vyloučeno setkání s nepřítelem).

Co je dále už prozrazovat nebudu, zmíním pouze velmi povedenou atmosféru celé kampaně. Na začátku každé mise můžete vždy chvíli sledovat dění na letišti za doprovodu tónů ruských písní a než převezmete knipl kamera vám přiblíží ze vzduchu celý layout letiště a vaši pozici – to je velmi dobrý nápad, který jsem dosud ve skriptovaných kampaních neviděl. Kladně také hodnotím starty ze stojánek. Nutnost nahodit motor a rolovat na dráhu pozitivně zvyšuje autentičnost misí. I když je v misích mnoho objektů, nezaznamenal jsem žádné trhání či problémy s výkonem simulátoru. Osobně jsem zatím stihl absolvovat pouze prvních pár misí, ale kampaň vnímám jako velmi povedenou a vřele ji doporučuji.

Interveiw s autorem (v angličtině) možno přečíst na blogu Stormbirds.com ZDE.

Skiny speciálně připravené pro tuto kampnaň lze stáhnout ZDE.

Kapaň lze zakoupit na oficiálních stránkách vývojářů simulátoru IL-2 Sturmovik ZDE.

A na závěr pás screenshotů z prvních misí.

PC Simulátory - IL-2 Great BattlesMáme tu dokončený 4. díl série simulátoru IL-2 STURMOVIK GREAT BATTLES a sice Battle of Bodenplatte. Aktuální verze simuláru je tedy nyní 4.001.

Nově jsou virtuálním pilotům k dispozici tyto stroje:

North American P-51D Mustang
Kokpit P-51D
Republic P-47 D-28 Thunderbolt
Kokpit P-47D-28
Supermarine Spitfire Mk. IX E
Kokpit Spitfire Mk. IX E
Hawker Tempest Mk.V
Kokpit Tempestu
Fw 190 A-8
Kokpit Fw 190 A-8
Messerschmitt Bf 109 G-14
Kokpit Bf 109 G-14
Messerschmitt Bf 109 K-4
Kokpit Bf 109 K-4
Messerschmitt Me 262
Kokpit Me 262

+ dva bonusové stroje dostupné v premium edici:

Lockheed P-38 Lightning
Kokpit P-38
Fw 190D Dora
Kokpit Fw 190 D

Parametry a technické údaje jednotlivých letounů lze nalézt ZDE.

Kromě nových letounů a mapy a offline kariéry přináší titul samozřejmě také novou mapu, dosud nejrozsáhlejší, jaká byla v této sérii vytvořena, která zahrnuje část Holandska, Belgie a Porýní.

Mapu v nejvyšším možném rozlišení je možné si prohlédnout v aplikaci MisiionPlanner ZDE.

Letiště jsou zpracována přesně podle skutečnosti (na obrázku Volkel).
Velká evropská města v nové mapě jsou velmi detailní.
Ve městech nalezeneme také pro dané město charakteristická velká stavební díla.

Titul přináší i řadu novinek jako jsou úprava dohlednosti, nové mraky, implementace vlivu přetížení na pilota (o tom jsem psal ZDE) a mnoho dalšího. Autoři také slibují, že s vydáním nové verze nekončí jejich úsilí na dalších úpravách a ladění celého simulátoru.

Zpracování pilotů je příkladné:

Pilot Luftwaffe
Pilot RAF
Pilot U.S.A.A.F.

Celý text od vývojářů k uvedení verze 4.001 si můžet přečíst ZDE.

Obsáhlou recenzi v angličtině + cca 100 pěkných screenshotů můžete shlédnout na blogu Stormbirds.

Video prezentující nový Tempest:

A nakonec nová promo videa k předchozím dílům série:

PC Simulátory - IL-2 Great Battles