Archiv rubriky: PC Simulátory – HW & SWNedávno jsem uveřejnil první informace o chystaných leteckých ovladačích REPLIKA gear pro PC simulátory.

Nyní máme od autora další informace. Ta první se týká základny pro kniply. Budou prý dvě – jedna pro umístění na stůl či k montáži na kokpit a druhá určená pro uchycení na podlahu. Tato druhá varianta bude umožňovat prodloužení kniplu na patřičnou délku pomocí “extension” dílu.

Máme zde první video od autora, na kterém lze vidět plynovku pro P-47, joystick osazený na pracovní základnu (finální by měla být kompaktnější), dále grip pro P-51 a také malý panel s několiká základními přepínači. Autor zdůrazňuje odolnost zařízení, switche a spínače jsou “heavy duty” verze. Osobně se mi velmi líbí mezníky pák na plynovce. Z videa není jasné, zda je funkční nastavování síly tření na pákách. Na videu je tření nastaveno jako poměrně silné, aby se zabránilo nechtěnému pohybu pák.

Autor aktuálně zveřejnil také nové fotky kniplu pro Spitfire či lépe řešeno obecně pro Britské stíhací letouny:

A také fotky kniplu pro letouny VVS, tj. ruské stroje:

Na závěr video, kde autor demonstruje funkčnost spínačů. Podle jeho vlastních slov doslova “…nenávidí, jak na většině běžně dostupných ovladačů jsou spínače slabé a působí jako levná plastiková hračka z Číny. Ovladače REPLIKA Gear proto mají spínače konstruovány záměrně s realisticky silným odporem a odpovídajícím zvukem. Není to už hračka, ale nástroj”.

Autor zatím nemá zprovozněn e-shop. Připravuje však už první předprodukční sérii cca 100 ks ovladačů, které jsou ale předem rozebrány od osobních kontaktů autora. Zatím není znám žádný časový rámec, kdy se rozjede plná výroba a ovladače budou dostupné pro všechny zájemce. I přesto, že dosud nejsou známé ceny, troufnu si spekulovat, že i po zahájení plné výroby budou ovladače ještě dlouhou dobu obtížně dostupné, pro velký zájem…

PC Simulátory - HW & SWAutentických druhoválečných leteckých ovladačů pro PC simulátory je jako šafránu. Osobně vlastním joystick VKB Gunfighter WWII Vintage edition, který je přibližnou replikou kniplu KG12 a pedály MFG Crosswind, které také svým tvarem kopírují design německých pedálů. Podobné ovladače jsou však stále spíše výjimkou, tedy až dosud. Objevil se totiž nový výrobce, který má zdá se v plánu značné portfolio leteckých ovladačů pro warbirdy.

Za značkou REPLIKA gear stojí talentovaný autor s nickem “hegykc”, pod kterým se prezentuje na sim fórech. Jeho skutečné jméno je Hrvoje a pochází z Chorvatska (podobně jako Milan Šimundža, výrobce výše zmíněných pedálů MFG). Jak jsem vyrozuměl z historie jeho příspěvků, zajímá ho problematika autentických leteckých ovladačů už hezkou řádku let. V minulosti se své plány zdá se pokusil realizovat, ale nedopadlo to z výrobních a logistických důvodů. Vypadá to však, že v posledním roce konečně našel způsob, jak své plány dotáhnout a postupně zásobuje sim fóra stále novými a novým fotografiemi z příravy a výroby svých ovladačů.

A musím říci, že obrázky, které prezentuje, doslova vyrážejí dech svým designem. Autor tvrdí, že jsou zpracované tak, aby se co nejvěrněji přibližovaly svým reálným vzorům. V různých fázích projeku a výroby jsou zdá se aktuálně tyto ovladače:

Plynový kvadrant P-47
Plnyový kvadrant P-51
Trim konzole P-51
Plynový kvadrant P-38
Plynovka FW 190
Berany P-38
Rukojeti P-51, KG12 aj.
Pedály USAAF (z designu je zřejmá spolupráce s výrobcem MFG pedálů)

P-47 Plynovka
P-51 Plynovka
P-47 plynovka + trim konzole
Berany pro P-38
FW 190 plynovka
USAAF pedály

Zatím neznáme žádné detaily o tom, jak vypadají “vnitřnosti” prezentovaných ovladačů, ale doufejme, že budou stejně kvalitní jako je design. Autor pouze odhalil, že vyvinul vlastní základnu pro joystick s výměnými rukojeťmi.

Na obrázku není základna, ale tzv. “display stand”, na který si můžete odložit (a hezky vystavit třeba do vitrínky) své aktuálně nenamontované rukojeti.
KG 13 rukojeť

Autor zatím nemá webovou stránku, avšak detaily a další obrázky můžete nalézt na diskuzních fórech zejména IL-2 a DCS zde:
https://forum.il2sturmovik.com/topic/62313-replika-gear/
https://forums.eagle.ru/showthread.php?t=276697

Jakmile budou dostupné další informace, určitě se zde na blogu objeví také v podobě dalšího článku.

PC Simulátory - HW & SWUplynul téměř rok od publikování článku, ve kterém jsem představil svůj “kokpit” pro létání na PC simulátorech. Za tu dobu se však mnohé změnilo a proto bych vám dnes rád představil novou verzi Mk. II.

Především došlo k přesunu celé konstrukce do jiné místnosti a tím jsem přišel o stolní desku, na které jsem dosud měl umístěn PC a především monitor. Proto jsem dokoupil další profily 40×40 mm od f. Haberkorn a vznikla konstrukce v přední části kokpitu tvořená čtyřmi vertikálními vzpěrami na kterých je upevněna deska z běžného 18 mm lamina zhruba čtvercového půdorysu. Na ní se vejde právě tak PC, LCD a klávesnice.

Další úpravou, vynucenou jak novou polohou kokpitu v rohu místnosti, tak výše zmíněným vertikálním rozšířením, byla modifikace držáku plynové páky tak, aby ho bylo možné snadno sklopit. Úprava není ani tak nutná pro samotné “nastupování” do kokpitu, jako spíše pro případy, kdy je třeba jakákoli “servisní” úprava. Celá konstrukce má totiž značnou váhu a není možní ji jednoduše odsunout od zdi kdykoli je třeba byť jen malá úprava či údržba čekoholi. Sklápěcí držák plynovky je díky rychloupínáku vhodným řešením, které mi poskytuje sice úzký, ale přesto dostatečný přístup “dovnitř” dolní části kokpitu.

Rychloupínák a panty v dolní části vzpěry plynovky.
Sklopená vzpěra s plynovkou.

Pedály MFG Crosswind (recenze ZDE) jsou kvůli stabilitě přišroubované na 3 mm plechu, který je upevněn ke konstrukci. Nehrozí tedy jejich posunutí nebo překlopení při používání. Na pravé straně je umístěn měnič napětí pro ButtKicker. Má velmi výrazně profilovaný kolébkový spínač (červený v levé části), takže ho lze pohodlně zapnout i vypnout placem pravé nohy a není třeba se ohýbat dolů :-)

Úpravu doznal také držák kniplu VKB Gunfighter Mk. II, který je nyní robusnější a umožnuje snadné a stabilní spojení s kovovou základnou, ke které je přišroubován joystick.

Na předchozím obrázku můžete vidět ButtKicker (recenze viz ZDE) vodorovně umístěný pod sedačkou v její přední části. Následujcí obrázek ukazuje umístění Amplifieru pro ButtKicker v zadní části kokpitu.

Vedle amplifieru je umístěna krabička s USB řadičem pro sadu šesti ovládacích pák vlastní výroby, kterou jsem recenzoval ZDE.

Samotný box s pákami mám umístěn po pravé straně kokpitu vedle sedačky.

Plynový kvadrant GVL jsem recenzoval ZDE.

Vedle plynovky pak můžete vidět novou Trim konzoli opět od GVL. Je zde větší vertikálně osazené kolo pro ovládání trimu výškovky a dva menší horizontálně umístěné trimy pro směrovku a křidélka. Dále je zde páka ovládání podovozku a řada ON-ON přepínačů jako např. otevírání kabiny, zamknutí ostruhového kolečka, vytažení přistávacího háku apod. Dva přepínače s bezpečnostním krytem používám jako ovladače pro nouzový odhoz kabiny a pro opuštění letounu. Mezi oběma menšími trimovacími kolečky se nachází mikrospínače, které umožňují elektrické ovládání klapek a trimů u letounů jako je např. FW 190. Na boku pak naleznete dva samocentrující přepínače, které slouží k nastavování elektricky ovládaných chladičů jako např u P-51 Mustang.

Trim modul si také můžete prohlédnout na YT videu od výrobce GVL:

Poslední velkou novinkou je univerzální Warbird console také od GVL, kterou jsem si navrhl primárně pro simulátor DCS a která obsahuje většinu nezbytných ovládacích prvků pro jednomotorové letouny WWII.

Konzole obsahuje:
3x dial switch (volba VHF kanálu, zapalování a přepínání palivových nádrží)
5x analogové osy (osvětlení kokpitu, přístrojů, zaměřovače)
4x encodéry (nastavení výškoměru, umělého horizontu, kompasu a směrového gyra)
ON-ON přepínače (externí světla, ovádání zaměřovače, engine managament, …)

Celý layout si můžete prohlédnout zde:

A ještě video od výrobce GVL:

Mezi praktické drobnosti patří držák na hrneček či plechovku s tekutým obsahem pro “pohon” pilota při dlouhých letech :-)

Naopak nezbytností je TrackIR, který má nyní nový stojánek. Větší vzdálenost snímače od hlavy pilota zajistí přesnější tracking i při mezních náklonech hlavy.

A na závěr změnu doznal také LCD, kterým je nyní DELL Allienwre AW3418DW s ultrawide rozlišením 3440 x 1440.

Pro svobodnější pohyb v kokpitu používám bezdrátová sluchátka Steel Series Actic 7. Za pozornost stojí držák refelxních odrazek pro TrackIR připevněný ke sluchátkám pomocí pásků se suchými zipy.

Na závěr ještě dva pohledy zhora na sedačku a uspořádání ovládacích prvků

PC Simulátory - HW & SW