Archiv rubriky: PC Simulátory – HW & SWUplynul téměř rok od publikování článku, ve kterém jsem představil svůj “kokpit” pro létání na PC simulátorech. Za tu dobu se však mnohé změnilo a proto bych vám dnes rád představil novou verzi Mk. II.

Především došlo k přesunu celé konstrukce do jiné místnosti a tím jsem přišel o stolní desku, na které jsem dosud měl umístěn PC a především monitor. Proto jsem dokoupil další profily 40×40 mm od f. Haberkorn a vznikla konstrukce v přední části kokpitu tvořená čtyřmi vertikálními vzpěrami na kterých je upevněna deska z běžného 18 mm lamina zhruba čtvercového půdorysu. Na ní se vejde právě tak PC, LCD a klávesnice.

Další úpravou, vynucenou jak novou polohou kokpitu v rohu místnosti, tak výše zmíněným vertikálním rozšířením, byla modifikace držáku plynové páky tak, aby ho bylo možné snadno sklopit. Úprava není ani tak nutná pro samotné “nastupování” do kokpitu, jako spíše pro případy, kdy je třeba jakákoli “servisní” úprava. Celá konstrukce má totiž značnou váhu a není možní ji jednoduše odsunout od zdi kdykoli je třeba byť jen malá úprava či údržba čekoholi. Sklápěcí držák plynovky je díky rychloupínáku vhodným řešením, které mi poskytuje sice úzký, ale přesto dostatečný přístup “dovnitř” dolní části kokpitu.

Rychloupínák a panty v dolní části vzpěry plynovky.
Sklopená vzpěra s plynovkou.

Pedály MFG Crosswind (recenze ZDE) jsou kvůli stabilitě přišroubované na 3 mm plechu, který je upevněn ke konstrukci. Nehrozí tedy jejich posunutí nebo překlopení při používání. Na pravé straně je umístěn měnič napětí pro ButtKicker. Má velmi výrazně profilovaný kolébkový spínač (červený v levé části), takže ho lze pohodlně zapnout i vypnout placem pravé nohy a není třeba se ohýbat dolů :-)

Úpravu doznal také držák kniplu VKB Gunfighter Mk. II, který je nyní robusnější a umožnuje snadné a stabilní spojení s kovovou základnou, ke které je přišroubován joystick.

Na předchozím obrázku můžete vidět ButtKicker (recenze viz ZDE) vodorovně umístěný pod sedačkou v její přední části. Následujcí obrázek ukazuje umístění Amplifieru pro ButtKicker v zadní části kokpitu.

Vedle amplifieru je umístěna krabička s USB řadičem pro sadu šesti ovládacích pák vlastní výroby, kterou jsem recenzoval ZDE.

Samotný box s pákami mám umístěn po pravé straně kokpitu vedle sedačky.

Plynový kvadrant GVL jsem recenzoval ZDE.

Vedle plynovky pak můžete vidět novou Trim konzoli opět od GVL. Je zde větší vertikálně osazené kolo pro ovládání trimu výškovky a dva menší horizontálně umístěné trimy pro směrovku a křidélka. Dále je zde páka ovládání podovozku a řada ON-ON přepínačů jako např. otevírání kabiny, zamknutí ostruhového kolečka, vytažení přistávacího háku apod. Dva přepínače s bezpečnostním krytem používám jako ovladače pro nouzový odhoz kabiny a pro opuštění letounu. Mezi oběma menšími trimovacími kolečky se nachází mikrospínače, které umožňují elektrické ovládání klapek a trimů u letounů jako je např. FW 190. Na boku pak naleznete dva samocentrující přepínače, které slouží k nastavování elektricky ovládaných chladičů jako např u P-51 Mustang.

Trim modul si také můžete prohlédnout na YT videu od výrobce GVL:

Poslední velkou novinkou je univerzální Warbird console také od GVL, kterou jsem si navrhl primárně pro simulátor DCS a která obsahuje většinu nezbytných ovládacích prvků pro jednomotorové letouny WWII.

Konzole obsahuje:
3x dial switch (volba VHF kanálu, zapalování a přepínání palivových nádrží)
5x analogové osy (osvětlení kokpitu, přístrojů, zaměřovače)
4x encodéry (nastavení výškoměru, umělého horizontu, kompasu a směrového gyra)
ON-ON přepínače (externí světla, ovádání zaměřovače, engine managament, …)

Celý layout si můžete prohlédnout zde:

A ještě video od výrobce GVL:

Mezi praktické drobnosti patří držák na hrneček či plechovku s tekutým obsahem pro “pohon” pilota při dlouhých letech :-)

Naopak nezbytností je TrackIR, který má nyní nový stojánek. Větší vzdálenost snímače od hlavy pilota zajistí přesnější tracking i při mezních náklonech hlavy.

A na závěr změnu doznal také LCD, kterým je nyní DELL Allienwre AW3418DW s ultrawide rozlišením 3440 x 1440.

Pro svobodnější pohyb v kokpitu používám bezdrátová sluchátka Steel Series Actic 7. Za pozornost stojí držák refelxních odrazek pro TrackIR připevněný ke sluchátkám pomocí pásků se suchými zipy.

Na závěr ještě dva pohledy zhora na sedačku a uspořádání ovládacích prvků

PC Simulátory - HW & SWprvní a druhé části článku jsme se seznámili s tím, co ButtKicker2 umí a jako ho zapojit a dnes se podíváme, jaký SW je potřeba a jak ho nakonfigurovat.

Nejprve je potřeba si nainstalovat Voice Meeter, což je v podstatě virtuální zvuková karta, která umí dělit a směrovat audio signál a umí to dokonce i pouze pro určitou část audio streamu, tj. pro konkrétní frekvenční rozsah. SW je zdarma a existuje ve více verzích – my budeme používat tu s přízviskem Banana.

Funguje to tak, že po instalaci si Voice Meeter nastavíte jako primární zvukovou kartu. V samotném Voice Meeteru si pak nakonfigurujete odkud a kam “poteče” audio z fyzických zařízení. Takto by mělo vypadat nastavení ve Windows 10 (fyzické zvukové karty jsem si pojmenoval tak, aby bylo vidět, k jakému účelu slouží):

A nyní k samotné konfiguraci Voice Meeteru:

Máme zde dva vstupy (VIRTUAL INPUTS) označené jako VAIO a AUX (viz střední část okna). Tyto dva vstupy můžeme směrovat do tří různých výstupů (HARDWARE OUT) označených A1, A2 a A3. (pravá část okna).

Na VAIO vstup budeme směrovat standardně veškeré audio produkované naším PC včetně simulátoru, kdežto na AUX vstup půjde upravený audio stream pro ButtKicker (kde ho vezmeme, to si ukážeme za chvíli). Zvuk který přichází na VAIO vstup, budeme chtít posílat do sluchátek (výstup A1) a do reproduktorů (výstup A3), kdežto zvuk z AUX vstupu budeme posílat do ButtKickeru, který je připojen na standardní zvukovou kartu na základní desce (výstup A2).

Ještě grafické znázornění toho, co bylo posáno výše:

Je jasné, že nyní ve všech SW, kde používáte zvukový výstup, musíte nyní uvádět Voice Meeter VAIO. Jako například v Discordu a TeamSpeaku:

Discord
TeamSpeak

Nyní nám zbývá poslední krok a tím je instalace a konfigurace SW, který umí vzít zvuk ze simulátoru a upravit ho na sérii impulsů tak, aby nám ButtKicker produkoval požadované efekty. Nejprve si ukážeme, jak to udělat pro simulátor DCS:

Nejprve si stáhněte SimShaker for Aviators (SSA) ZDE od autora s nickem f410. Viz také diskuzní vlákno na ED fóru ZDE. Tento SW umí převést Audio z DCS do podoby zpracovatelné USB zařízeními jako je JetSeat. Dobrou zprávou je, že tento SW je zcela zdarma, špatnou pak to, že nepodporuje přímo analogová zařízení jako je ButtKicker, připojená do audio výstupu. Aby SSA spolupracoval s ButtKickerem, je třeba mezivrstva, která převádí digitální výstup do analogového výstupu z audio karty. To zajistí doplněk nazvaný SimShaker SoundModule (SSSM) jehož autorem je Andre. Tento SW však není zdarma a pořídíte ho na Andreho e-shopu za 23$ ZDE. Instalce je detailně popsána na Andreho blogu ZDE. SSSM si nicméně můžete stáhnout zdarma a na omezenou dobu si vyzkoušet, jak funguje.

Pozn. SSSM vám umožní využívat ButtKicker nejen pro DCS, ale také Pro X-plane11, FSX a Prepare3D, ale pozor, nepodporuje IL-2 Great Battles (pro ten existuje jiný SW, o tom za chvíli).

Nejprve se podívejme na SSSM:

V okně je nutno nastavit:

  • vybrat zvukovou kartu VoiceMeeter AUX
  • Počet kanálů pro jeden ButtKicker nastavit na mono (lze si pořídit i více transducerů a pak využijete stereo či dokonce 6 kanálů)
  • Pro omezení příliš vysokých amplitud je vhodné nastavit limitující kompresi

A nyní k nastavení SSA – aby SW komunikoval s ButtKickerem SSSM, nastavte dle červeného zvýraznění:

Tlačítkem TestVibe-motors si můžete otestovat funkčnost.

A nyní to nejzábavnější, a sice ladění jednotlivých efektů pro jednotlivá letadla v DCS. Vždy postupujte tak, že si spustíte DCS a zde si sednete do požadovaného letounu. Pak se přes ALT-TAB přepínáte do okna SSA s efekty a ladíte jejich sílu. Příjemné je, že jakmile se pomocí ALT-TAB opět vrátíte do DCS, cítíte ihned upravenou odezvu, není třeba restart simulátoru.

Sílu jednotlivých efektů si jistě každý upraví po svém. Moje vlastní zkušenost je taková, že jsem si zpočátku užíval efektů naplno, ale po čase jsem došel k poznání, že “méně je někdy více”. Takže efekty, kterou jsou kontinuální, zejména vibrace od motoru apod., jsem snížil na minimum, zatímco efekty jednorázových efektů jako je podvozek, klapky, střelba jsem ponechal výraznější.

Je třeba si také uvědomit, že DCS má velmi kvalitní ozvučení a každý letoun je v podstatě unikání a tedy s jiným audio. Proto je třeba efekty ladit pro každý letoun zvlášť. Naštěstí to SSA umožňuje a je proto možné si každý letoun nastavit individuálně. Dále uvádím na ukázku svoje nastavení u všech Warbirdů:

V poslední části dnešního dlouhého článku si ukážeme, jak zprovoznit efekty pro simulátor Il-2 Great Battles.

K tomu budete potřebovat Andreho SimShaker – Wings (SSW). Návod na instalaci naleznete ZDE. Cena je 22$ a zakoupit lze opět na Andreho blogu ZDE. Špatná zpráva z hlediska nezbytných investic je, že SSW samotný nestačí, protože je určen opět pro USB zařízení, ale my máme ButtKicker. Proto je třeba dokoupit ještě doplněk pro SSW nazvaný Bass-Shaker Support pro konverzi zvuku pro audio kartu za 11$ ZDE.

Jak vidíme na obrázku, SSW lze použít i pro další simulátory.

Konfigurace je podobná, opět červeně vyznačena nezbytná nastavení. Hlavní rozdíl SSW proti SSA je ten, že neumožňuje nastavení efektů pro každé letadlo zvlášť. Máme zde pouze jedinou sadu efektů a proto, pokud letíme s jiným strojem a nastavení nám nevyhovuje, musíme manuálně upravovat… To je podle mne hlavní nevýhoda SSW proti SSA.

Co se týká kvality efektů, je SSW v něčem horší a v něčem lepší. Například “předení” motoru mi přijde o něco lepší v SSW, kdežto třeba vysouvání/zasouvání podvozku se mi více líbí v SSA (v SSW chybí efekt zaklapnutí zámků kol).

TIP: Hledal jsem způsob, jak nejlépe zajistit, aby pokaždé, když zapnu PC, měly efekty ButtKickeru vždy stejnou sílu a doporučuji následujcí kroky:
1. Nastavit zvuk ve Windows na nějakou rozumnou pevnou hodnotu (v mém případě 75%)
2. Ve Windows mixeru nastavit požadované odchylky od normální hlasitosti pro ostatní sw jako jsou Voiceattack, Discord, TS apod.
3. Natavit zvuk v simulátoru na určitou pevnou hodnotu (cca 50%)
4. Po každém zapnutí amplifieru nastavit hlasitost ButtKickeru na maximum
5. Sílu jednotlivých efektů ladit s nastavením uvedeným v předchozích bodech.

Závěrem:
ButtKicker2 hodnotím na základě své zkušenosti jako produkt, který k létání není nezbytný, ale pokud ho máte, výrazně vám přidá na atmosféře a zážitku ze simulátorového létání. Efekty nejsou sice dokonalé, ale podle mne jsou natolik kvalitní, aby se vyplatilo zařízení používat. Je však třeba říci, že se rozhodně nejedná o nejlevnější doplněk, zvláště uvážíme-li nutnost dokoupit měnič napětí, druhou zvukovou kartu a nezbytné investice do variant SimShaker softwaru. Samotná instalace jak fyzická tak softwarová nepatří také mezi nejjednodušší, proto bych ButtKicker doporučil spíše zkušenějším uživatelům, kterým nevadí investovat čas do instalace a ladění. Pokud však do toho půjdete, odměnou vám bude pěkný a funkční doplněk simulátorového létání.

PC Simulátory - HW & SWV první části jsme se seznámili s tím, co ButtKicker2 umí, a dnes se podíváme, jak zařízení instalovat a zapojit.

ButtKicker2 se vyrábí v USA a tam mají 110 V zásuvky. Pokud zařízení koupíte třeba přes eBay jako já, budete muset pořídit nejprve takzvaný měnič napětí, který vám umožní zařízení připojit do zásuvky 220 V. Dejte si však pozor na to, aby měl měnič dostatečný vstupní výkon – pro naše potřeby je nutných 300 W. Já jsem zakoupil tento a jsem s ním plně spokojen.

Měnič napětí ze 110 V na 220 V s 300 W vstupním výkonem.

Dále je třeba si rozmyslet, jak budete chtít poslouchat běžné audio, protože ButtKicker vyžaduje separátní zvukovou kartu. Pokud například používáte výhradně USB sluchátka, můžete ButtKicker zapojit do zvukovky na základní desce. Pokud však používáte běžná sluchátka s jack konektorem a /nebo repro, tak budete muset pořídit druhou audio kartu. Není třeba se však bát velké investice, protože postačí i levná USB zvukovka, jako například tato. Důvod pro separátní zvukovku je ten, že SW (viz 3. část článku), který bere výstup ze simulátoru a produkuje signál pro ButtKicker, převádí standardní audio na sekvenci “klik” impulsů, které by v případě pouze jedné společné zvukové karty interferovali s běžným audio signálem, který by se tak stal neposlouchatelným.

Externí zvuková karta do USB portu

Pozn. porovnáním zapojení ButtKickeru do zvukovky na základní desce a do USB zvukovky jsem zjistil, že na mé konfiguraci mi ButtKicker subjektivně funguje lépe (rozuměj s plynulejšími přechody mezi vibracemi) na zřejmě kvalitnější zvukovce na základní desce. Protože jsem po zapojení repra do USB zvukovky nepoznal žádný rozdíl v kvalitě běžného audia, ponechal jsem zapojení ke své plné spokojenosti tak, tj. ButtKicker mám zapojen do zvukovky na základní desce a repro do USB zvukovky. Jiní uživatelé však mají ButtKicker běžně zapojen do levných USB zvukovek a jsou plně spokojení.

V dalším popisu budu vycházet ze svého vlastního zapojení, které je následující:
Buttkicker2 zapojen do zvukové karty na základní desce
Repro zapojeno do externí USB karty (která je v napájeném USB hubu)
USB Bezdrátová sluchátka Arctis7 zapojena do USB na základní desce

Schéma z originálního Quick Guide odpovídá mému zapojení až na sluchátka, která nemám připojena přes jack rozdvojku, ale do USB. Není zde také zakreslena druhá zvukovka (USB) a do ní připojené repro.

Transduktor samotný je poměrně těžké kovové zařízení, které je třeba přichytit pevně k židli či sedačce. Naštěstí je úchyt poměrně chytře vyřešen, takže uchytíte na cokoli, co má průměr kolem 30 mm. Není problém zařízení připevnit na středovou nohu kancelářské židle nebo na běžnou dřevěnou židli. Pokud však máte např. autosedačku, je třeba si připravit “úchyt”. Nechal jsem si u kamaráda vyrobit ocelový váleček délky 80 mm a průměru 30 mm. Na jednom konci má váleček závit M6. Takový váleček pak lze připevnit kamkoliv na konstrukci kokpitu nebo ještě lépe přímo na sedačku – zejména autosedačky jsou v tomto ohledu výborné, protože mají ve spodní části vhodné plechy i s otvory. U mé sedačky ze starého BMW se mi podařilo nalézt výbornou pozici přímo pod sedačkou v přední části a ButtKicker jsem zde upevnil do vodorovné polohy:

Náledující video ukazuje podobné řešení, jak přichytit transduktor, tentokrát pro Playseat Evolution:

Měnič napětí a amplifier, který dodává signál pro transduktor, mám postaven na zemi vedle konstrukce kokpitu, ale tak, abych na oba spínače ze sedačky dosáhl. Vždy je třeba sepnout nejprve měnič napětí, pak amplifier kolébkovým spínačem na zadní straně a nakonec zapnout tlačítko Power na dálkovém ovládání, které mám položené na stole vedle klávesnice. Je-li vše správně zapnuté, svítí kontrolka na dálkovém ovládání zeleně.

Upozornění: než poprvé zapnete amplifier, zkontrolujte, zda máte vloženou nepoškozenou pojistku a také se ujistěte, že máte správně připojen transduktor. Nikdy nezapínejte zařízení bez připojeného transduktoru!

Měnič napětí (vzadu) a amplifier (v popředí).
Dálkový ovladač s tlačítkem Power a dvěma tlačítky + a – pro zvyšování/snižování úrovně vibrací.

Na závěr pro zájemce uvádím odkazy na dokumentaci: Quick Start Guide a Amplifier BKA-130 a pro případ potřeby také el. schéma amplifieru.

TIP: Pokud chcete využívat Buttkicker na maximum, možná zjistíte, že při vysokých vibracích naráží vnitřní pohyblivé jádro na kovový kryt a způsobuje nepříjemný klepavý zvuk. To lze vyřešit vložením tlumícího materiálu do obou polovin krytu. Viz video.
Pozn. při nižších a středních vibracích úprava není potřeba.

Ve třetí a závěrečné části článku se budeme věnovat instalaci a nastavení nezbytného SW.

PC Simulátory - HW & SW