Archiv rubriky: PC Simulátory – HW & SWTento článek je malým tipem pro ty, kteří „létají“ na PC simulátoru a potřebují směrovat zvuk kromě sluchátek (například bezdrátových připojených přes USB dongle) občas také jinam, např. do repro-soustavy (připojené klasickým jackem do zvukové karty PC). Tento problém lze vyřešit SW cestou.

Nejprve je třeba mít nainstalované zvukové ovladače pro zvukový čipset na základní desce (v mém případě Realtek High Definition Audio). Pak je možné si v Sound Control Panel na záložce Recording nastavit Směšovač stereo jako Default Communication Device (mikrofon ze sluchátek zůstává stále jako defaultní záznamové zařízení).

Následně na záložce Playback nastavíme Reproduktory jako defaultní zařízení pro přehrávání zvuku.

Výsledkem je, že zvuk ze simulátoru jde jak do sluchátek, tak (pokud jsou zapnuté) také do reproduktorů.

Výše uvedeného směrování audia využívám např. tehdy, když se ke mne posadí můj synek a chce sledovat mé „létání“ v simulátoru. Já mohu mít stále sluchátka i s funkčním mikrofonem a zároveň jde zvuk také z reproduktorů, pokud je zapnu, takže zvuk slyší i on.

PC Simulátory - HW & SWDnes bych rád představil svůj PC „kokpit“, který jsem postupně budoval v průběhu několika let.

Základní rám je z konstrukčních prvků f. Haberkorn. Je to výborný systém pro konstrukci podobných úletů jako je domácí kokpit, protože si můžete objednat libovolné délky dílů a také potřebné spojky, úhelníky a šrouby. Jedná se v podstatě o velkou stavebnici Merkur :-) Základní 3D nákres jsem si zpracoval na PC a tak jsem znal přesnou specifikaci rozměrů jednotlivých dílů.

Sedačka pochází ze starého BMW, kterou jsem sehnal na vrakovišti. Má velkou výhodu v tom, že je stavitelná, tj. lze ji posunovat vpřed/vzad, nahoru/dolů a měnit nastavení úhlu opěradla. Opěrka hlavy je také stavitelná. Nevýhodou je její značná váha a nesymetrické umístění lyžin a tedy i otvorů, kterými byla upevněna k podlaze. Proto jsem ji nemohl namontovat přímo na konstrukci, ale na speciálně vyrobený silný plech. Teprve ten jsem upevnil i se sedačkou na příčné prvky konstrukce.

LCD je 27″ ASUS ROG Swift PG278QR s podporou G-Sync a rozlišením 2K (2560 x 1440). Velmi praktické je u tohoto LCD také snadné výškové nastavení. Jedinou nevýhodou monitoru je TN technologie, což je nezbytná daň za velkou rychlost zobrazování, takže občas (zejména když létám za špatného počasí či za tmy) jsou patrné přechody mezi barevnými odstíny. U jasných a světlých barev však přechody pozorovatelné nejsou.

LCD je umístěno nezávisle na rámu, stojí na stole, pod kterým je rám zasunut. Má to výhodu v tom, že LCD mohu snadno přesouvat po stole do pozice, kdy pracuji běžně u PC na židli a zpět na pozici pro simulátor. Celý rám kokpitu je také díky tomu skladnější a lze ho snadněji přemístit (i když celková váha je i tak značná).

Pedály jsou MFG Crosswind o kterých jsem psal ZDE.

Joystick je VKB Gunfighter. Zvolil jsem ho nejen pro jeho podobnost s kniplem KG12, ale především pro jeho vačkový mechanismus a minimalistickou základnu, takže bylo možné ho upevnit do pozice klasického kniplu. K tomu jsem použil kovové úhelníky a novou užší podstavu.

Plynový kvadrant je vyrobený na zakázku u ukrajinkého domácího výrobce GVL224 (aka Vitalij). Jedná se o velmi precizní ovladač, Vitalij vymyslel a zrealizoval mechaniky pák, které jsou přesné a také kvalitně vyrobené. Více ZDE.

Kokpit by nebyl úplný bez polohovacího zařízení TrackIR 5, které umožňuje plynulé rozhlížení se v simulátoru přirozeným pohybem hlavy. Vice ZDE.

Sluchátka používám bezdrátová Logitech H600. Není to žádný zázrak, ale absence kabelu je velmi praktická. Mikrofon je dostatečně kvalitní a ovládání hlasem (více ZDE a ZDE) funguje s tímto headsetem bez problémů. Jedinou nevýhodou je malá výdrž baterie. Proto kdykoli sluchátka nepoužívám, mám je stále připojená USB kabelem k PC kvůli dobíjení.

Držák na klávesnici i podstava pro joystick jsou vyrobené na zakázku z hliníkového plechu nastříkaného na černo. Držák na myš je z plastové destičky 5mm silné a opracované do vhodného tvaru.

A co plánuji dále? Určitě vyzkouším VR headset. Nové headsety r. 2019 (ať už se jedná o Oculus Rift S, Index Valve nebo HP Reverb) vypadají slibně, byť se ještě nejedná o pravou 2. generaci VR. Ta zdá se přijde až s tzv. Foveated Rendering, který využívá „eye tracking“ uvnitř headsetu pro vyhodnocení, kde na displeji dynamicky vykreslovat obraz v plném rozlišení a kde v nízkém. Tato vychytávka by měla snížit nároky na datový tok do headsetu a tím umožnit zvýšit rozlišení v oblasti, kam se oči právě dívají, a/nebo umožnit větší FOV. Nadějné jsou také ohlášené superjemné displeje od výrobců z Asie. Uvidíme, co budoucnost přinese pro naše hobby. Zatím se však zdá , že je důvod k optimismu :-)

PC Simulátory - HW & SWV prvním článku o hlasovém ovládání jsme si ukázali jak nainstalovat a nakonfigurovat aplikaci Voice Attack. Tato aplikace využívá nativní modul Windows pro rozpoznávání mluveného slova – Windows Speech Recognition (WSR). WSR je součástí windowsů už od verze Windows 7 a postupně byla stále vylepšována.

Rozhodně nemusíme být „native speakers“, abychom mohli používat jakoukoli aplikaci založenou na WSR. Je ale důležité WSR „připravit“, aby nám správně rozuměla.

Nezbytným předpokladem je rozumný mikrofon. Nemusí se jednat o žádné špičkové zařízení, ale na druhou stranu s levným zařízením také nemusíme dosáhnout dobrých výsledků. Určitě pomůže, pokud se bude jednat o směrový mikrofon, který filtruje zvuky přicházející z okolí. Mám také lepší zkušenosti s mikrofonem připojeným kabelem než s bezdrátovým, ale ani „wireless“ zařízení nebývá zásadní překážkou (pro létání používám wireless headset Logitech H600 a funguje dostatečně spolehlivě).

Pro úspěšné používání WSR je nicméně nezbytné mikrofon správně nastavit. Je potřeba zvolit správnou hlasitost zařízení (já používám 100%)

A dále je třeba přes tlačítko Configure v levém dolní rohu okna nebo přes ovládácí panely nastavit vstupní hlasitost přečtením vzorové věty. Pozor: čím hlasitěji větu přečtete, tím hlasitěji pak budete muset mluvit při zadávání hlasových příkazů. A přečtete-li větu naopak moc tiše, nebude vám možná WSR rozumět a nebo bude řadu vedlejších zvuků interpretovat chybně jako některé příkazy… Zde je to tedy o nalezení té správné úrovně hlasitosti.

Posledním úkolem, který je třeba provést před používání WSR, je nastavit váš hlasový profil. To se provede čtením textu, který se vám zobrazuje po větách v okně. Celý proces trvá asi 5 minut. Při čtení mluvte běžnou hlasitostí i rychlostí. Zbytečně nespěchejte, ale ani nemluvte příliš pomalu. Snažte se dobře artikulovat a být konzistentní.

Nyní by WSR měla být připravena a s pomocí Voice Attack by jste měli být schopni zadávat jednotlivé příkazy.

Tip 1: hlasových profilů můžete mít i více – návod ZDE.

Tip 2: svůj hlasový profil je dobré si zálohovat pomocí utilitky Speech Recognition Profile Manager Tool. Návod např. ZDE.

PC Simulátory - HW & SW