Archiv autora: <span class="vcard">Tapi</span>Tento článek je malým tipem pro ty, kteří „létají“ na PC simulátoru a potřebují směrovat zvuk kromě sluchátek (například bezdrátových připojených přes USB dongle) občas také jinam, např. do repro-soustavy (připojené klasickým jackem do zvukové karty PC). Tento problém lze vyřešit SW cestou.

Nejprve je třeba mít nainstalované zvukové ovladače pro zvukový čipset na základní desce (v mém případě Realtek High Definition Audio). Pak je možné si v Sound Control Panel na záložce Recording nastavit Směšovač stereo jako Default Communication Device (mikrofon ze sluchátek zůstává stále jako defaultní záznamové zařízení).

Následně na záložce Playback nastavíme Reproduktory jako defaultní zařízení pro přehrávání zvuku.

Výsledkem je, že zvuk ze simulátoru jde jak do sluchátek, tak (pokud jsou zapnuté) také do reproduktorů.

Výše uvedeného směrování audia využívám např. tehdy, když se ke mne posadí můj synek a chce sledovat mé „létání“ v simulátoru. Já mohu mít stále sluchátka i s funkčním mikrofonem a zároveň jde zvuk také z reproduktorů, pokud je zapnu, takže zvuk slyší i on.

PC Simulátory - HW & SWMáme tu dokončený 4. díl série simulátoru IL-2 STURMOVIK GREAT BATTLES a sice Battle of Bodenplatte. Aktuální verze simuláru je tedy nyní 4.001.

Nově jsou virtuálním pilotům k dispozici tyto stroje:

North American P-51D Mustang
Kokpit P-51D
Republic P-47 D-28 Thunderbolt
Kokpit P-47D-28
Supermarine Spitfire Mk. IX E
Kokpit Spitfire Mk. IX E
Hawker Tempest Mk.V
Kokpit Tempestu
Fw 190 A-8
Kokpit Fw 190 A-8
Messerschmitt Bf 109 G-14
Kokpit Bf 109 G-14
Messerschmitt Bf 109 K-4
Kokpit Bf 109 K-4
Messerschmitt Me 262
Kokpit Me 262

+ dva bonusové stroje dostupné v premium edici:

Lockheed P-38 Lightning
Kokpit P-38
Fw 190D Dora
Kokpit Fw 190 D

Parametry a technické údaje jednotlivých letounů lze nalézt ZDE.

Kromě nových letounů a mapy a offline kariéry přináší titul samozřejmě také novou mapu, dosud nejrozsáhlejší, jaká byla v této sérii vytvořena, která zahrnuje část Holandska, Belgie a Porýní.

Letiště jsou zpracována přesně podle skutečnosti (na obrázku Volkel).
Velká evropská města v nové mapě jsou velmi detailní.
Ve městech nalezeneme také pro dané město charakteristická velká stavební díla.

Titul přináší i řadu novinek jako jsou úprava dohlednosti, nové mraky, implementace vlivu přetížení na pilota (o tom jsem psal ZDE) a mnoho dalšího. Autoři také slibují, že s vydáním nové verze nekončí jejich úsilí na dalších úpravách a ladění celého simulátoru.

Zpracování pilotů je příkladné:

Pilot Luftwaffe
Pilot RAF
Pilot U.S.A.A.F.

Celý text od vývojářů k uvedení verze 4.001 si můžet přečíst ZDE.

Video prezentující nový Tempest:

A nakonec nová promo videa k předchozím dílům série:

PC Simulátory - newsNejprve link na pěkný panoramatický 3D kokpit Spitu IX s přehlednými popisy všech ovládacích prvků a budíků (doporučuji přepnout klávesou F11 na full screen; rozhlížíte se pomocí myši a kolečkem myši se zoomuje):

https://www.haraldjoergens.com/panoramas/spitfire-td314/files/

A nyní už samotný start-up včetně předletového walkaroundu (video je žel pouze v malém rozlišení, ale první 3 minuty stojí za shlédnutí právě díky pěkně zaznamenaným úkonům pilota) :

A nyní video ze simulátoru DCS, kde Matt Wagner ukazuje doporučený postup, jak Spita správně probudit k životu (doporučuji video přepnout na Full HD):

Pozn. Wags později na fóru upřesnil, že se ve videu dopustil malé chybky: přepínač palivového čerpadla (fuel pump switch) je ve skutečnosti umístěn na levé straně kokpitu pod trimovacím kolečkem výškovky. To, co takto ve videu pojmenoval, je palivové čerpadlo pro nastavení tlaku v palivovém systému přídavné nádrže (fuel pressure pump for the drop tank) .

Na závěr odkazy na psané návody:

Pro piloty