Autor: <span>Tapi</span>ModelyProtože své modely stavím v místnosti, která slouží i k běžnému provozu bytu, hledal jsem řešení, jak omezit znečištění pokoje při aplikaci agresivnějších chemikálií stříkací pistolí. Největším problémem jsou zejména surfacery a laquerové barvy a laky. Proto jsem si pořídil Spray-box.

Nakonec jsem našel dostačně velké, ale zároveň také skladné řešení, vhodné pro modely v měřítku 1:48. Moje představy naplnil výrobek z Číny nabízený na Aliexpresu s označením HS-E550BLK. Odkaz pro případné zájemce ZDE.

Kladem výrobku je plynulá regulace výkonu větráků i intenzity osvětlení (ve zmíněné verzi HS-E550BLK). Šikovně je také řešená instalace lišt s LEDkami – lišty se jednoduše zacvaknou do boxu přes konektory, takže nikde nepřekáží žádné kabely. Celý box lze ve chvilce rozebrat a složit pro snadné uložení do skříně. Materiálem je zdá se pevný a trvanlivý plast. Výfuková hadice má koncovku s plochým vyústěním, která umožňuje, v případě, že máte box blízko oken, zastrčit vyústění do škvíry pootevřeného okna.

Celkově se jedná zdá se o dobré řešení, které ocení každý, kdo nemá pro své hobby speciální dílnu. Nepříjemný zápach spray box sice neodstraní, ale díky filtru účinně zabrání znečištění místnosti látkami, které jsou v aersolu produkovaném při stříkání obsaženy. A to i v případě, kdy jako já nemáte pracovní stůl blízko okna a hadice proto otevřeným koncem míří do místnosti cca 1 m od stříkacího boxu.

Samozřejmě je nutné čas od času vyměnit filtr a také si chránit při stříkání své dýchací cesty vhodnou polomaskou s filtry proti toxickým látkám.

ModelyPříznivci simulátoru DCS WWII se mohou radovat, vydání nové verze mapy Normandie 1944 je projekt na jehož dokončení se netrpělivě čekalo. Nová mapa je nejen větší, ale díky nejnovější technologii ED map si může dovolit také mnohem více objektů. Mimochodem součástí mapy jsou i Londýn a Paříž. Oproti původní mapě se také výrazně rozrostl počet letišť na obou stranách “Kanálu”. Ochutnávku nabízí pěkný trailer, jehož první polovinu tvoří akční souboj mezi “stodevítkou” a dvěma Spitfiry. Perfektní střih, kamera i audio – doporčuji ke shlédnutí všem příznivcům druhoválečných strojů.

PC Simulátory - DCS WWII